O promjenama

Dva 'najraščupanija pojedinca' poboljšavaju hrvatski obrazovni sustav

Slika nije dostupna
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta održalo je konferenciju za novinare na kojoj je predstavilo dio dokumenata Cjelovite kurikularne reforme.

Na konferenciji su govorili prof. dr. sc. Predrag Šustar, ministar znanosti, obrazovanja i sporta i dr. sc. Boris Jokić, voditelj Ekspertne radne skupine za provođenje Cjelovite kurikularne reforme za rani i predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje.

'Ono što apsolutno dijelimo je što se odmah vidi da smo dva najraščupanija pojedinca koji se trude poboljšati hrvatski obrazovni sustav', izjavio je ministar Predrag Šustar.

Na predstavljanje je došao i bivši ministar Vedran Mornar.

Jokić je rekao da je to što su tu bivši i sadašnji ministri najbolji dokaz da ovaj projekt nadilazi političke interese.

Promjene u osnovnoj školi:

- Nema ocjena u prvom ciklusu, tj. prva dva razreda osnovne škole
- Produljenje školske godine za dva tjedna u obliku projektnih tjedana, na kraju drugog polugodišta u trajanju od pet dana. To neće biti standardna nastava
- Fleksibilna satnica u svim razredima

To bi od jeseni trebalo eksperimentalno krenuti u 60-ak škola, a od 2020. godine bi bilo obvezno za sve škole. Ipak, cijeli ovaj predmet mora proći kroz javnu raspravu.

Na konferenciji za novinare predstavljeni su Okvir nacionalnog kurikuluma, Nacionalni kurikulumi za pojedine razine i vrste obrazovanja (rani i predškolski, osnovnoškolski, gimnazijski, strukovni i umjetnički odgoj i obrazovanje), Kurikulumi određenih područja obrazovanja (matematičko, jezično-komunikacijsko, prirodoslovno, umjetničko, društveno-humanističko, tjelesno i zdravstveno te tehničko-informatičko) i Kurikulumi međupredmetnih tema: Učiti kako učiti, Poduzetništvo, Osobni i socijalni razvoj, Održivi razvoj, Korištenje IKT-a, Zdravlje i Građanski odgoj i obrazovanje.