Izaslanstvo hrvatskih znanstvenika, navode iz Ureda predsjednika, izrazilo je zabrinutost zbog sve očitijih posljedica klimatskih promjena i nedostatka sustavnih javnih rasprava o klimatskim temama u Hrvatskoj.
Imajući na umu znanstvene spoznaje o klimatskim promjenama, njihovim uzrocima, posljedicama, prognozama i perspektivama, izaslanstvo je pozvalo na poduzimanje ambicioznih mjera kako bi se stvorili preduvjeti za sustavno i sveobuhvatno suočavanje s klimatskom krizom.
Milanović je istaknuo važnost znanosti za održiv razvoj društva i važnost sposobnosti hrvatskih znanstvenika da pravodobno reagiraju na promjene koje se događaju u okruženju te njihovu spremnost za suočavanje s izazovima današnjice i budućnosti.
"Vrijeme je za zaokret ka najvišim standardima zaštite okoliša i prirode. Spreman sam pomoći u ostvarenju vaših zahtjeva koje u cijelosti podržavam. Moja je vizija Hrvatska kao jedan od EU-ovih lidera u čistoj energiji, a jedan od prvih koraka u ostvarenju te vizije jest osvijestiti ranjivost Hrvatske i ključne rizike“, rekao je Milanović.
U izaslanstvu inicijative bili su viši znanstveni suradnik s Instituta Ruđer Bošković Nikola Biliškov, znanstvena suradnica s Instituta Ivo Pilar Jelena Puđak, Branko Grisogono s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Ankica Kovač s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i znanstvena suradnica s Instituta Ruđer Bošković Jelena Godrijan.
Uz predsjednika Milanovića na sastanku je bio i Julije Domac, njegov posebni savjetnik za energiju i klimu. (Hina)