Predsjednik Ivo Josipović gostovao je u Dnevniku Nove TV uživo iz New Yorka gdje se nalazi na Općoj skupštini UN-a, te je pojasnio što za Hrvatsku znači sudjelovanje u međunarodnoj koaliciji protiv Islamske države. Koalicija na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama je, naime, u utorak počela sa zračnim udarima na ciljeve Islamske države i u Siriji.
Predsjedniče, vidjeli smo da je Amerika je s partnerima započela vojnu operaciju protiv Islamske države. Naglasili ste da Hrvatska tamo neće slati svoju vojsku već da smo politički dio te protuterorističke koalicije. Što ste točno pod tim mislili i kakav angažman Hrvatska nudi u tom partnerstvu?
To podrazumijeva svijest o tome da je ono što prakticira Islamska država jedno veliko zlo; to je opasnost po čovječanstvo i po temeljne vrijednosti naše civilizacije. Kao što je rečeno i u Islamskoj zajednici u Hrvatskoj, to nije islam, to je njegova karikatura, njegova zloupotreba. Hrvatska politički stoji iza te koalicije, mi smo dio te koalicije i naravno da ćemo u slučaju potrebe pružiti humanitarnu pomoć.
Josipović o slanju Hrvata u borbu protiv IS-a
Koja je u sigurnosnom smislu, regionalna uloga Hrvatske, s obzirom na evidentnu prisutnost sljedbenika Islamske države u našem susjedstvu - Bosni i Hercegovini i na Kosovu?
Činjenica je da postoji prisutnost o kojoj govorite, ne samo u tim zemljama nego i u drugim zemljama poput Austrije. Mi surađujemo s tim prijateljskim državama na planu razmjene informacija. No, važno je da nas činjenica da postoji opasanost od Islmske države ne smije nas odvesti u islamofobiju. Moramo nastaviti miran i kvalitetan suživot s našim sugrađanima muslimanima koji daju tako veliki doprinos našem boljitku. Moramo nastaviti dobru suradnju s BiH i Kosovom i na sigurnosnom planu, tu je naša suradnja bogata i dobra.
Predsjedniče, ne možemo se ne dotaknuti teme nacionalne sigurnosti, osobito kad je energetika u pitanju. Kakav je Vaš stav oko moguće odluke uprave Ine da zatvori rafineriju u Sisku?
Ta odluka nikako nije dobra. Gubitak svakog radnog mjesta škodi. Trebalo bi taj problem riješiti u okviru pregovora, i vidjeti što je najbolje za Inu, za hrvatske interese ali i za interese naših mađarskih partnera. Čini mi se da takav jedan potez predstavlja kršenje sporazuma i dogovora o tome što bi Ina i kako trebala raditi, odnosno kako se razvijati. Moja apel Vladi je da kroz pregovore ne dopusti niti jedan nepromišljen korak. Svaka promjena u Ini mora biti rezultat promišljene politike i jasne budućnosti Ine kao naše strateške kompanije.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook