Mala škola izbora

Znate li koje je godine bila najtjesnija borba za Pantovčak?

Glasačka kutija za predsjedničke izbore Foto: Boris Kovacev/Cropix
Ususret predsjedničkim izborima prisjetili smo se izbora prije deset godina u kojem je ostvarena najmanja razlika u broju glasova između dva kandidata.

Predsjednički izbori 2014. godine po mnogočemu su bili drugačiji od prethodnih. Najprije, na ovim izborima natjecao se najmanji broj kandidata od 1997., samo njih četvero.

Kandidati su bili tadašnji predsjednik Ivo Josipović, bivša ministrica vanjskih poslova i dužnosnica NATO-a Kolinda Grabar Kitarović, kandidat Saveza za Hrvatsku - Hrvatske zore Milan Kujundžić i aktivist Živog zida Ivan Vilibor Sinčić, ujedno i najmlađi predsjednički kandidat u povijesti.

Već u prvom krugu razlika u broju glasova između predsjednika Josipovića i Grabar-Kitarović, koju je podržavao HDZ, bila je veoma mala – 1,24%. Za tadašnjeg predsjednika, ali i vladajuću koaliciju to je bio strašan šok.

Iznenađenje je bio kandidat Živog zida koji je osvojio 16,42% te su se u drugom krugu Josipović i Grabar-Kitarović morali borili upravo za naklonost njegovih glasača.

Drugi krug izbora obilježio je veliki odaziv, na izbore je izašlo 58,89 posto birača. U apsolutnim brojkama, to je 2,23 milijuna birača, što je oko 450 tisuća više nego u prvom krugu.

Između dvoje kandidata koji su ušli u drugi krug, hrvatski birači izabrali su Kolindu Grabar-Kitarović koja je time postala prva žena predsjednica u Hrvatskoj kao i prva koju je nominirao HDZ još od vremena prvog hrvatskog predsjednika.

Grabar-Kitarović porazila je Josipovića u borbi za Pantovčak s najmanjom razlikom u glasovima do tada zabilježenom. Svega 32.509 građana više glasalo je za nju, odnosno 1989 ako se ne uzmu obzir glasovi iz dijaspore.

Ovo su ujedno bili i prvi izborima na kojim je dotadašnji predsjednik, u ovom slučaju Josipović, izgubio mandat.

Pročitajte i ovo Mala škola izbora Kako glasati na izborima?

Pročitajte i ovo Mala škola izbora Kako se bira predsjednik Republike Hrvatske i zašto se moraju ponavljati izbori?