Sve više predatora

Upozorenje roditeljima: Važno je da ga što prije nabavite svojem djetetu

Snimanje djeteta na plaži Foto: Dnevnik Nove TV
Da se bezbrižna igra njihove djece na plaži u trenutku može pretvoriti u noćnu moru, mnogi roditelji nisu ni svjesni.

U upaljaču, ključevima od auta, sunčanim naočalama, torbi za plažu, ručniku - sve su to predmeti u kojima je policija pronašla kamere kojima su predatori snimali djecu na hrvatskim plažama. Kamere je sve teže pronaći, a broj takvih kaznenih djela raste, zato Centar za nestalu i zlostavljanu djecu ima kampanju kojom poziva roditelje da djeca svakako nose - kupaće kostime.

Najčešći počinitelji su stranci u dobi od 30 do 60 godina.

"Djeca koja se kupaju bez kupaćeg kostima su interesantna predatorima, pedofilima koji će tu fotografiju kasnije prodati, podijeliti, umnožiti na internetu i time dovesti u pitanje to dijete", rekao je Tomislav Ramljak iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Zato je, poručuju, najbolji kupaći kostim onaj – koji se nosi. Roditelji, bake i djedovi o odijevanju djece na plažama i kupalištima, podijeljeni.

"Vidjela sam da jedan ima u naočalama, teško vi to znate, ali znam da se događa, mislim da vi morate pratiti svoju djecu, staviti kupaće, haljinu, sve jer ovo vrijeme je...", komentirala je Ivana iz Zagreba. 

"Ne sad da se mi povlačimo s plaža ili da se mijenjamo svi skupa zbog par nekih devijacija", dodao je Dragoljub. 

Broj kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju posljednjih nekoliko godina porastao je za 300 posto, samo prošle godine zabilježena su 452 kaznena djela.

Primjete li osobu koja snima djecu, građani su pozvani da - odmah pozovu 192. Sve detalje pogledajte u prilogu reporterke Dnevnika Nove TV Ivane Kopčić.