Loše vijesti stižu iz podmorja. Kolektori postavljeni za hvatanje malih periski ove godine potpuno su prazni, a broj živih školjki te vrste u moru pao je na kritične razine.
Točan uzrok ovako katastrofalnog pomora zaštićenih periski znanstvenici još ne znaju, a nade za očuvanje te vrste sve su manje.
Ni u jednom kolektoru postavljenom diljem Jadrana nije pronađena niti jedna jedina mala periska, na Mediteranu je slična situacija. Na prste jedne ruke broje se ovogodišnje male periske.
"Osim Grka, i jedne male mrtve periske koja je pronađena u venecijanskoj laguni do sada nitko ništa nije pronašao u kolektorima", objasnila je biologinja Silvija Kispon.
Čak i kolektori na zapadnoj obali Istre, u koje se polagalo najviše nade i koji su prošlogodišnji rekorderi, ove godine bilježe nulu.
"Situacija je kritična, bez pretjerivanja. Nažalost, mislim, uvijek postoji nada da će priroda nekako naći način da se oporavi, ali evo za sada ono što bilježimo je samo pad", rekla je Kipson.
Što je uzrokovalo ovako iznimno loše rezultate, znanstvenici mogu samo pretpostavljati.
"Nažalost nemamo baš neke rezultate, takvo je bilo ljeto. Vruće, teški uvjeti, nadamo se da nije to to, da će sljedeće godine ipak nešto biti", rekao je Sandro Dujmović iz JU Natura Histrica.
Jer i broj onih živih u moru sve je manji. Tek ih je dvadesetak. Gotovo cijelu populaciju pokosila je bolest.
"Mnogi pretpostavljaju da je uzročnik haplosporidijum parazit, sad se javlja nova teorija da je virus, ali nitko ne može reći sa sto postotnom sigurnošću što je uzrok", rekao je Dujmović.
Od osamdesetak koje su lani izvađene iz kolektora, samo šest ih je preživjelo i one se čuvaju u strogo kontroliranim uvjetima.
"Analiza uginulih je pokazala da su sve zaražene, prema tome možemo zaključiti da su i ove jedinke vrlo vjerojatno pozitivne, no budući da su preživjele više od godine dana možemo reći da su potencijalno rezistentne i da se nadamo u neki njihov daljnji napredak", rekla je Tamara Sović Čalić iz Aquarium Pula.
No, samo je jedna, Morana, uspjela proslaviti treći rođendan.
"Ono što smo do sada vidjeli je da stvarno prati prema znanstvenim radovima svoj rast kako bi trebala biti i prirodi", rekla je Sović Čalić.
Pa ostavlja barem malo nade da nismo svjedoci izumiranja jedne životinjske vrste.