Vladimir Šeks optužuje!

'Bošnjaković je beogradsku optužnicu držao 24 dana u ladici'

Slika nije dostupna
Potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks poručio je kako premijerka Kosor nije u srpnju znala za optužnice za ratni zločin iz Srbije, za što je prozvao ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića. Bošnjaković odgovara kako premijerku nije obavijestio jer nije smatrao da je to toliko važno.

'Nisu istiniti natpisi u medijima da je predsjednica Vlade znala za te optužnice u srpnju ove godine, nego je istina da je predsjednica Vlade za te optužnice doznala iz medija 21. rujna', istaknuo je Šeks. Dodao je kako su sukladno s tim neistinite izjave i drugih političara, koji su stali uz natpise medija.

Podsjetimo, radi se o optužnicama za ratne zločine protiv Šeksa, Ivana Vekića, Tomislava Merčepa i Branimira Glavaša.

'Bila je zaprepaštena i zatražila je od ministra o čemu se tu radi', rekao je Šeks. 'Ministar Bošnjaković upitan da objasni kako se to dogodila rekao je kako njega njegovi podređeni nisu informirali, niti obavijestili da su optužnice stigle iz Beograda', naglasio je Šeks.

'Postavlja se pitanje zašto Ministarstvo pravosuđa Hrvatske ne obavještava predsjednicu Vlade, uključujući i mene?', konstatira on.

'28. srpnja Viši sud u Beogradu, odjel za ratne zločine, dostavlja nadležnom državnom organu RH zamolnicu predmet uručenja četiri optužnice protiv mene, Vekića, Glavaša i Merčepa', kaže Šeks.

'Ministartvo pravosuđa Hrvatske dobilo je tu zamolnicu i optužnice 10. kolovoza 2011. godine. Što ono radi? Umjesto da Ministarstvo pravosuđa obavijesti predsjednicu Vlade, ono drži 24 dana u ladici te optužnice i 14. rujna upućuje tu zamolnicu Višeg suda u Beogradu uredu predsjednika Općinskog suda u Osijeku, koji to zaprima 16. rujna, sa zamolbom da im isti sud uruči optužnice', pojasnio je Šeks.

'Hoće li biti postupaka u Ministarstvu pravosuđa, ja ne želim špekulirati', poručio je novinarima Šeks.

Bošnjaković: Ministarstvo nije napravilo propust

Ministar pravosuđa Bošnjaković je brzo reagirao i rekao nam je u telefonskom razgovoru kako 'Ministarstvo nije napravilo propust', oko ove priče.

Nisam ja tu bitan, pitanje je što bi bilo da su svih tih 40 branitelja Vukovara odgovorni za genocid, pita se Šeks. 'Cilj i svrha ovih optužnica je izazvati nemir u tim ljudima', pojasnio je Šeks. zato je vlada predložila zakon kojim se poništavaju sve slične optužnice iz Srbije. Svrha tog zakona leži u pritisku na Srbiju, da jednom kad on bude donesen, da i druge države iz regije krenu s pritiskom prema Srbiji, da povuče sporne odredbe njihovog zakona. 'Uvjeren sam da će Hrvatska donijeti taj zakon', zaključio je Šeks.

'Srbija zloupotrebljava Interpolove tjeralice'

Šeks je istaknuo da je Srbija sama mogla te optužnice odbaciti. 'Srbija je zloupotrebljava i Interpolove 'crvene tjeralice' samostalnim izdavanjem tih tjeralica', naglasio je Šeks, navodeći kao primjer i slučaj Ejupa Ganića i dodao kako je Interpol to riješio na način da tu tjeralicu mora usuglasiti i država u kojoj se nalazi tražena osoba.

Na pitanje što s osobama koje možda uistinu i jesu odgovorne za ratne zločine, Šeks je odogovorio kako za to nadležnost ima i uvijek je imao DORH.

Ministarstvo pravosuđa: Nećemo više odgovarati na novopristigle zahtjeve

'U svezi dobivenih popisa iz Republike Srbije osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine, odnosno protiv kojih se u Republici Srbiji vodi istraga za navedena djela, Ministarstvo pravosuđa potvrđuje da je dobilo popis od 33 osobe protiv kojih je vođena ili se vodi istraga te je utvrdilo da je protiv 26 osoba već obustavljen postupak, dok se za 7 osoba još vodi istraga. Tri osobe s tog popisa već su upoznate s činjenicom vođenja istrage, dok će 4 osobe o tome biti upoznate od strane nadležnih tijela Republike Hrvatske u zakonom propisanom postupku. Rješenja o obustavi istraga dostavit će se putem međunarodne pravne pomoći i Ministarstva pravosuđa' priopćilo je Ministarstvo pravosuđa.

Kako za sada iz Republike Srbije nisu dobiveni novi popisi osuđenih ili optuženih za ratne zločine, nema potrebe za podnošenjem novih zahtjeva od strane hrvatskih državljana za provjerom nalaze li se na nekom popisu ili ne, pojašnjavaju u Ministarstvu. 'Stoga se na novo pristigle zahtjeve neće više odgovarati, već će se odgovor poslati samo na zahtjeve pristigle do 27. siječnja 2011. godine', stoji u priopćenju.

'Budući da će se nastaviti ažuriranje popisa, u slučaju novoprimljenih popisa inzistirat će se na dostavi akata kojim je protiv neke osobe pokrenut kazneni postupak za ratne zločine ili donesena sudska odluka te će se oni dostavljati osobama na koje se odnose, sukladno važećim propisima', stoji na kraju priopćenja.