Kako neslužbeno doznajemo, gorjele su mješavine: sirovina goriva, plina i nafte u spremniku koji se nalazi pod zemljom. Nakon tri sata vatrogasci su uspjeli lokalizirati požar. Očevidom je utvrđeno da je do požara došlo zbog začepljenja kanalizacije i izlijevanja zauljenih voda zbog kojih su se zapalile isparene smjese ugljikovodika, priopćeno je iz policije. Slijede daljnja kriminalistička istraživanja, dok će Povjerenstvo 'Ina Rafinerije' Sisak utvrditi nastalu materijalnu štetu, stoji u policijskom priopćenju.
Sisačka eko akcija za požar proziva MOL, INU, Vladu i lokalnu vlast koja, kažu, godinama odlaže modernizaciju Rafinerije. Naime, kako stoji u njihovom priopćenju, Sisačka eko akcija uvjerena je da su MOL, Ina, hrvatska Vlada, ali i lokalna vlast prešutno pristali na gašenje sisačke Rafinerije.
>> Sisak: Nakon eksplozija požar u rafineriji nafte
'Tome u prilog ide sportost modernizacije postrojenja, česte nesreće, ali i činjenica da se postrojenje Koking, koje je nužno za budućnost sisačke Rafinerije (i koje je najskuplje postrojenje u planu modernizacije), trenutačno i neplanski gradi u riječkoj Rafineriji. Promjena strateške situacije u regiji, gdje na 500-tinjak kilometara trenutačno imamo pet rafinerija od Rijeke do Budimpešte, kao i gubljenje tržišta Ine u susjednim državama izazvano maćehinskim ponašanjem nekadašnjeg većinskog vlasnika (hrvatske Vlade), dovodi do činjenice da je sisačka Rafinerija postala, u sadašnjem obliku, nepotrebna. Tu činjenicu prešutno podržavaju svi, od lokalne do hrvatske vlasti, ne mareći pri tome za radnike u rafineriji, a koji su jučer mogli i izgubiti život. SEA smatra, da je izbjegavanje gradnje novog Koking-a u sisačkoj rafineriji znak odustajanja od Siska kao mjesta prerade nafte u budućnosti. Smatramo da je strategija sadašnjih vlasnika da puste Rafineriju u Sisku da radi u ovim tehnološkim mogućnostima dok god može, a to je dok ih ne pritisnu norme Europske unije', stoji između ostalog u priopćenju SEA-e.