Dug od 126 milijardi kuna

Povratnici traže vrijednosnice, kad već država nema novac

Slika nije dostupna
Za nekoliko će dana Zajednica povratnika pred Vladu i mjerodavne ministre doći s vrlo konkretnim prijedlogom, točnije zahtjevom za ratnu odštetu. Hrvatska je tijekom Domovinskoga rata pretrpjela ratnu štetu veću od 126 milijardi kuna. Država ju je, obnovom kuća i stanova, s 30 milijardi, samo djelomice sanirala. Zajednica povratnika traži ostatak. S obzirom na to da država nema taj novac, povratnici traže državne vrijednosnice.

Dom obitelji Kovač obnovljen je, no od farme junadi i bogate mehanizacije ostale su samo fotografije. Nabrajanje opljačkanoga potrajalo bi satima. Cijeli su Bogdanovci srušeni i opljačkani 'uzduž i poprijeko'. Kovačevi su se vratili na zgarište. 'U toj hrpi nabacane zemlje našli smo samo jednu tacnu i 4 šalice' prisjeća se Danica Kovač.

U ratnu se štetu ubraja i svaki dan pretrpljenog granatiranja, razna oboljenja ili smrt člana obitelji. Ratna šteta nisu samo srušeni zidovi kuća, već i opljačkana mehanizacija, uginula stoka, sve je to precizno popisano tijekom devedesetih i iznosi 126 milijardi kuna.

Zajednica povratnika zna da država nema taj novac. Predlaže da oštećenicima izda vrijednosni papir, koji će povratnici koristiti kod otkupa državnih kuća, zemljišta, stanova. 'To znači da čovjek koji je pretrpio 100 tisuća kuna štete, a želi kupiti državnu zemlju, može je platiti utvrđenom visinom štete', objašnjava predsjednik zajednice povratnika Josip Kompanović.

Odštetu čeka više od 200 tisuća ljudi. Zajednica povratnika o svom će prijedlogu ovih dana upoznati i Vladu. 'Znamo da se to ne može učiniti za jednu godinu, ni za pet godina, ali smo spremni razgovarati da to dobiju naša djeca i da se jedanput ta pravda zadovolji', dodaje Kompanović.

Vrijednosni papiri bit će nasljedni. Ne dočekaju li ih Kovačevi, pripast će njihovim unucima. Samo tako ratom stradala područja, slažu se svi, mogu doživjeti gospodarski oporavak.

Povezane teme