Predsjednik Mesić rekao je da smo 'početkom 90-ih godina prošloga stoljeća 'pustili duha iz boce' smatrajući da će nekritički pristup ustaštvu i demoniziranje antifašizma biti najbolji način za homogeniziranje Hrvata u raskidu s Jugoslavijom'.
Ali, dodao je, 'povijesno nas iskustvo uči da nikada nikome nije uspjelo nijednoga od tako oslobođenih duhova vratiti u poslovičnu bocu'.
Povijesni udžbenici imali uz politiku najpogubniju ulogu u trovanju mlade generacije Stajalište predsjednika Mesića je da dijete koje danas ide u školu mora dobiti punu i potpunu informaciju o svemu, što je ilustrirao primjerom događaja na Bleiburgu. Istaknuo je da, kada se govori o Bleiburgu, ne smije propustiti upozoriti ne samo na taj zločin nego i na zločinačku prirodu ustaškoga režima koje je svoje ostvarenje našla u logorima poput Jasenovca, Gradiške, Jadovnoga, odnosno da treba upozoriti na ono što je prethodilo Bleiburgu.
Istaknuo je da samo demokratska, civilizirana, antifašistička Hrvatska suočena sa svojom prošlošću, ali i oslobođena njezinih okova te sposobna na suočavanje s punom istinom ima šanse za budućnost u ujedinjenoj Europi te da ne smijemo i nećemo dopustiti da pogrešno usmjerene mlade generacije neće biti sposobne za život u ujedinjenoj Europi.
Povjesničar akademik Petar Strčić ocijenio je pak da su današnji udžbenici povijesti dosadni pa je učenicima i povijest dosadna.
I dok se do 90-ih godina u udžbenicima pretjerivalo s tzv. komunizmom, nakon toga se počelo pretjerivati s tzv. hrvatskim nacionalizmom, rekao je Strčić. Potpuna neupućenost učenika s nekim povijesnim činjenicama je pak konstanta u hrvatskim udžbenicima, upozorio je, navodeći neke primjere iz starije i novije povijesti, poput sudjelovanja visokih hrvatskih časnika u bitci na Kosovu polju te posjeta Ante Pavelića Rimu 1927. Na skupu su sudjelovali i autori novih udžbenika povijesti, među kojima i Snježana Koren i Jakša Raguž.
Uvodničar predsjednik Savjeta antifašista RH Branko Dubravica osvrnuo se i na aktualnu situaciju slovenske blokade pristupnih pregovora RH s EU, rekavši da su u trenutku kada su divizije JNA oslobađale slovensko tlo 'Slovenci vidjeli more onoliko koliko ga se vidi iz Knina'.