Prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, broj djece upućene psiholozima i psihijatrima znatno raste, no kapaciteti zdravstvenog sustava tomu ne mogu parirati. U Hrvatskoj nedostaje dječjih psihijatara. U čak šest županija nema ni jednog s primarnim zaposlenjem. Oni koji rade – pretrpani su poslom, a liste čekanja samo se produljuju.
"Djeca nam spavaju na podu, dijele krevet na hospitalizaciji, a na pregled kod psihijatra čekamo i do šest mjeseci" – tvrdi majka djeteta koje se godinama liječi od psihičke bolesti. Majka s kojom je razgovarala ekipa Provjerenog opisuje i agoniju kroz koju prolazi njezino dijete, ali i cijela obitelj: nesanica, povlačenje u sebe, strah od škole…
Sve je počelo naglo i eskaliralo toliko da je obitelj morala hitno potražiti stručnu pomoć. No, sustav je ostao nijem. U jedinoj ustanovi namijenjenoj bolničkom smještaju djece, Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež u Zagrebu, u koju dolaze djeca iz cijele Hrvatske, nema dovoljno kreveta.
"Neka djeca su se nosila jako teško s tim što su razdvojeni od obitelji i što zapravo oni tamo ne dobivaju neku pravu pomoć pa su spavali skupa u krevetu. Tražili su utjehu jedni u drugima. To im je bio nekakav ispušni ventil", ispričala je majka.
Dok sustav ne daje primjerenu pomoć, roditelji očajnički pokušavaju pronaći rješenje – privatni pregledi, veze, molbe za ranije termine. No, što ako toga nema? Djeca su prisiljena čekati, s neizvjesnim posljedicama. Najteži slučajevi umjesto liječenja provode dane zaključani u ustanovama, bez individualne ili grupne terapije, tamo ih samo "održavaju na životu", tvrdi majka s kojom je razgovarala ekipa Provjerenog i naglašava da oni koji s djecom rade daju sve od sebe, ali da su potrebe veće od mogućnosti koje imaju.
Zašto nema dovoljno stručnjaka i kako je moguće da su nam puna usta brige za djecu, a u praksi ne činimo puno? Provjereno večeras donosi priču koja otvara goruće pitanje – tko brine o mentalnom zdravlju naše djece?