Prema izračunima sindikata, liječnik sa 20 godina staža dobit će povećanje između 600 i 700 kuna neto, a medicinske sestre s istim godinama staža, ovisno o radnom mjestu, od 250 do 350 kuna neto.
Do kraja godine 100 milijuna, idućih godina 400 milijuna
Plaće administrativnih radnika i tehničkog osoblja povećat će se za oko 180 kuna neto, dok su nezdravstveni radnici dobili najmanje, tri posto, pa će spremačice s 20 godina staža i najnižim koeficijentom dobiti povećanje od 90 kuna.
Kolektivnim ugovorom predviđeno je linearno povećanje dodatka za posebne uvjete rada za 3 posto i povećanje dodatka za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi za 4 posto.
Također, povećana je naknada za pripravnost za 1 posto za radni dan, odnosno 2 posto za subotu, nedjelju i blagdan, a ugovorena je i naknada troškova prijevoza za dolazak i odlazak s posla iz pripravnosti, kao i kada se radnik odazove na rad po pozivu.
Za isplatu uvećanih dodataka do kraja godine bit će potrebno 100 milijuna kuna, a potom ukupno 400 milijuna kuna godišnje.
Predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara Brankica Grgurić rekla je kako će se novi KU primjenjivati od 1. rujna, no i dalje je ostalo neriješeno pitanje povećanja osnovice i koeficijenata u zdravstvu.
"Nakon godinu i pol konačno smo uspjeli potpisati KU. Zbog toga smo zadovoljni iako smatramo da smo trebali dobiti više, no s druge strane nije bilo sluha za veći postotak povećanja", izjavio je predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Stjepan Topolnjak.
Kujundžić: Ovo je maksimum u ovom trenutku
Ministar zdravstva Milan Kujundžić rekao je kako je ovim kolektivnim ugovorom napravljen iskorak te izrazio zadovoljstvo što zaposleni u zdravstvu dobili kolektivni ugovor s obzirom na to da ga među javnim službama jedini nisu imali.
Istaknuo je kako je ova Vlada, za razliku od SDP-ove koja nije povećala plaće u zdravstvu ni za lipu, u tri godine mandata povećala plaće zdravstvenih djelatnika za ukupno 18 posto, što uključuje povećanja plaća na razini javnih službi (2, 2, 3+2 posto) te sadašnjih sedam posto.
"Ne tvrdim da je to dovoljno i da je to puno, ali ako hoćemo liječiti ljude, operirati, ako hoćemo spašavati živote i odgovoriti veledrogerijama, a ne uvesti HZZO u bankrot, to je bio maksimum koji se moglo u ovom trenutku napraviti", rekao je Kujundžić.
Sindikalci su izjavili kako sada očekuju pregovore o Temeljnom kolektivnom ugovoru u kojima će se boriti za povećanje osnovice plaće te povećanje koeficijenta koji u zdravstvu nisu rasli od 2001. godine. (Hina)