Oko 30 posto bolovanja je prošle godine bilo neopravdano prema HZZO-u. Poslodavci to više ne žele plaćati.
"Što je otprilike, ako izračunate prosječnu plaću, oko 800 milijuna kuna koje plaćaju poslodavci za neopravdano bolovanje. Ako prevedete u broj radnika ili godišnjih plaća, to vam je da zaposlite 8 tisuća radnika svake godine", kaže Davor Majetić iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Ne žele plaćati ni dugotrajna bolovanja. Danas plaćaju određeni postotak plaće do 42.-og dana bolovanja. Nakon toga plaća država. Poslodavci bi htjeli plaćati samo 15 dana, a ostalo bi trebala država.
"Europske zemlje plaćaju 15 dana i manje. Mi plaćamo 16 i pol posto doprinos iz bruto 2 upravo za zdravstveno osiguranje i za takva osiguranja tako da taj dio mi želimo da država preuzme", kaže Majetić.
Iz Ministarstva zdravstva lopticu su prebacili na HZZO iz kojeg nisu htjeli komentirati HUP-ov zahtjev, ali ističu kako bolovanja nema previše, a pogotovo im smeta izraz lažna bolovanja.
"Govorimo o neopravdano dugom trajanju bolovanja i to su tih 30 posto. To su bolovanja koja su bila opravdana, dakle ljudi jesu bili bolesni", kaže Nenad Korkut, glasnogovornik HZZO-a.
Poslodavci se žale da radnici koriste bolovanje da bi sa strane radili na sezonskim poljoprivrednim ili turističkim poslovima. Iz HZZO-a pak ističu da je ljeti najmanje bolovanja.
"Poslodavaca može u svakom trenutku zatražiti od HZZO-a kontrolu nekog bolovanja. Oni to ponekad koriste u jednom vrlo nekorektnom smislu, recimo radnik ode na bolovanje i prvi dan traže od HZZO-a da prekontrolira", dodaje Korkut.
Iz Ministarstva gospodarstva kažu..
"Razgovarat ćemo, otvoreni smo. Imamo namjeru i dalje rasterećivati gospodarstvo", kaže pomoćnica ministra gospodarstva Ana Mandac.
Što je s radnicima koji rade čak i bolesni, pitaju sindikati.
"Zato što imamo lažnih bolovanja ne smiju stradati svi oni koji su uistinu bolesni", kaže Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Iz HZZO-a najavljuju još strožu kontrolu bolovanja prema novom zakonu, no za zahtjev poslodavaca državi trebaju milijuni koji ionako nedostaju zdravstvenom sustavu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr