"Zagrebparking" će povisiti cijene parkiranja od jedne do tri kune, pa će u 1. zoni cijena parkirne karte, po novom, biti 8 kuna za pola sata odnosno 16 kuna za sat parkiranja. U 2. zoni, 8 kuna plaćat će se za sat parkiranja, a 16 kuna za dva sata, dok će se u trećoj zoni za sat, dva ili tri sata parkiranja plaćati 4, 8 ili 16 kuna, piše Večernji list.
"Želimo smanjiti prometne gužve u gradu odnosno potaknuti građane da više koriste javni prijevoz i javne podzemne garaže", rekao je pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje Davor Jelavić.
Cijene povećava i "Čistoća". Tako će se, od 1. siječnja, povećati cijena usluga sakupljanja i odvoza komunalnog otpada iz domaćinstava za 13 posto prosječno po četvornom metru, ovisno o tome odvozi li se smeće jednom, dvaput ili triput tjedno.
Primjerice, za stan od 60 četvornih metara, kojemu se smeće sakuplja i odvozi iz domaćinstva tri puta tjedno, cijena te usluge plaćala bi se 57,09 kuna umjesto dosadašnjih 50,55 kuna, što je porast od 6,54 kune mjesečno.
Iz "Čistoće" su obrazložili da su predložili povećanje cijena jer procjenjuju da će, zbog povećanja količine glomaznog otpada iz domaćinstava za 45,2 posto u odnosu na 2005. i činjenice da im nije dozvoljeno da svaki mjesec naplaćuju tu uslugu 12 kuna, godinu završiti s gubicima.
Od 1. siječnja "Gradska groblja" povećavaju cijenu usluga ukopa u prosjeku za 11,6 posto i uslugu održavanja groblja u prosjeku za 12,3 posto, ovisno je li riječ o Mirogoju, Miroševcu i Markovom polju ili 22 mala groblja, piše Večernji.
Nove cijene zatražile su i dobile "Tržnice Zagreb", unatoč tome što se na sjednici Poglavarstva moglo čuti da bi to moglo biti opravdanje prodavačima za povećanje cijena voća i povrća. Tako će se cijena usluga tržnica na malo u 1. i 2. zoni povećati za prosječno 15 posto, odnosno od 12 posto za mjesečni zakup klupe i 22 posto za mjesečnu rezervaciju i dnevnu naknadu za klupu.
"Moramo preživjeti iduću godinu s 10 posto manje proračuna", rekao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić na konferenciji za novinare nakon sjednice Gradskog poglavarstva i naveo kako Poglavarstvo ponekad donosi odluke koje se dočekuju s pljeskom, a ponekad i one koje se dočekuju s negodovanjem.
Naglasio je da se socijalne mjere neće smanjivati, kao ni da kapitalni projekti vezani uz komunalnu infrastrukturu, promet i ekologiju neće doći u pitanje, a za sada je tako i s projektima koje Grad ima zajedno s Vladom.
Bandić je naveo da se cijene navedenih komunalnih usluga nisu povećavale od tri do devet godina i izrazio uvjerenje da se do konca godine neće biti povećanja cijena ostalih usluga. Za slijedeću godinu je, kaže, dobio uvjeravanja od predsjednika zagrebačkog holdinga, da se cijene neće povećavati.