Prijevoz pokojnika, prodaja pogrebne opreme i cvijeća, djelatnosti su bez kojih bi mogle ostati sve gradske komunalne tvrtke.
"Ne bi radili 70 posto svog posla. Došlo bi do recimo i otpuštanja radnika, ne bi se više mogli sami financirati od svih usluga koje prodajemo", govori Marijan Dadić iz Gradskog pogrebnog poduzeća Dubrovnik.
A to bi naravno palo na leđa građana višestrukim poskupljenjem godišnje grobne naknade.
Cijene ispraćaja u Hrvatskoj u prosjeku se kreće od 2 i pol tisuće kuna na više, ovisno o vrsti usluge i pogrebne opreme, a cijena može ići i do više destaka tisuća kuna.
Grobna naknada u projeku iznosi od 100 kuna pa do 400 kuna, ovisno o mjestu i opremljenosti groblja.
U Hrvatskoj je skupo umrijeti
Dubrovnik je primjer grada koji nema privatna pogrebna poduzeća, sve obavlja gradska tvrtka, pa se postavlja pitanje: Ako se njima zabrani, tko će prevoziti preminule, gdje će se kupiti ljesovi?.
"Gradske tvrtke se financiraju iz proračuna i uvijek će netko nadoknaditi njihove minuse, a eventualne propuste, imaju rezervu neku, a mi smo prepušteni tržištu", govori Drago Plećaš, vlasnik privatnog pogrebnog poduzeća.
Grupacija Održavanja groblja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori poslala je svoje pritužbe na novi Zakon. Nadaju se kako im se neće oduzeti posao, a građani se nadaju kako u Hrvatskoj neće biti još skuplje umrijeti.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr