Ivana je po struci arheologinja i već dvije godine nada se makar stručnom osposobljavanju. "U slučaju da ništa ne uspije, suprug je otišao u Irsku još u šestom mjesecu tako da, ako ne uspijem ništa naći i ja odlazim k njemu. S djetetom", kaže.
Kada se pogleda struktura nezaposlenih - na mlade otpada oko 26 posto. Najviše nezaposlenih ima u dobi između 30 i 49 godina - gotovo 39 posto, dok je onih od 50 i više godina oko 35 posto nezaposlenih.
Prosječne plaće u, primjerice, Austriji ili Njemačkoj puno su više od hrvatskih 6018 kuna neto. U Austriji ona je oko 15.000 kuna, u Njemačkoj gotovo 17.000 kuna. Čak je i u Sloveniji viša od Hrvatske - 7806 kuna.
Posao se može naći, ali pitanje je kakvi su uvjeti?
"Radio sam na više radnih mjesta, na većini na koje sam radio je bilo na crno zbog situacije i prevelikih davanja i mislim da je to veliki problem", kaže nam Tin iz Zagreba.
Resorni ministar Marko Pavić se uzda u paket mjera - od mjere do karijere vrijedan milijardu i pol kuna. Najavljuje i vraćanje pripravništva u praksu, uz stručno osposobljavanje.
"Kažem da ćemo napraviti cjelovit sustav pripravništva i onda ćemo itekako vidjeti u kojoj mjeri i na koji način ćemo zadržati SOR", kaže ministar Pavić.
No, pitanje je, je li to recept i za zadržati mlade u zemlji?
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr