'Zaštitu hrvatskih nacionalnih vrijednosti tražiti u tradicionalno nam nesklonoj Engleskoj ponižavajuće je i licemjerno, iracionalno do apsurda', navodi u priopćenju Haramija i pita: 'Ili je to samo putokaz u proeuropsku hrvatsku politiku koju zagovara SDP-ov gradonačelnik Zoran Vinković i zbog koje je ovako rano počeo predizbornu kampanju sramno obezvrjeđujući hrvatski ponos i dostojanstvo malog naroda?'
Kaže i da su se ovih dana oglasile hrvatske udruge konjogojaca s potporom Lipiku kao administrativnoj središnjici jer je geografski i prometno u povoljnijem položaju od Đakova te da Lipičane osobito iritira neobjektivnost medija u izvještavanju. Navodi kako je malo onih koji su hrvatsku javnost istinito obavijestili o naravi vladine odluke, a najmanje je onih medija koji su naglasili činjenicu da je hrvatska vlada investirala milijune kuna u Đakovačku ergelu i da je njezino ukidanje ili premještaj izvan svake pameti, kaže Haramija.
>> Gradonačelnik Đakova moli englesku kraljicu za pomoć Ergeli
Lipik je i kao tradicionalni konjogojsko-lipicanski centar dobio središte uprave Hrvatskoga centra za konjogojstvo, navodi i dodaje da se kao Slavonci diče stoljetnom tradicijom uzgoja lipicanaca u đakovačkoj ergeli te da će grad Lipik učiniti sve da se na stručnom planu konjogojstva ta dva grada zbliže. A na političkom planu, kao znak prijateljstva, poziva đakovačkoga gradonačelnika i njegove zamjenike da dođu na odmor u kupališno-lječilišni grad Lipik bez obzira na stajalište kraljice Elizabete II.
Đakovačku ergelu vlada svojom nedavnom uredbom, u sklopu mjera racionalizacije i programa gospodarskog oporavka, želi pripojiti Hrvatskome centru za konjogojstvo - ergeli u Lipiku, čemu se grad Đakovo, uz potporu mnogih građana protivi te se zauzima za to da ergela zadrži status pravne osobe i svoju samostalnost. Gradonačelnik je pisao engleskoj kraljici, koja je 1972. posjetila Đakovačku ergelu, te je moli da se svojim autoritetom založi za daljnju samostalnost Državne ergele lipicanskih konja u Đakovu. (Hina)