Da bi stupio na snagu, zakon još treba potpisati poljski predsjednik Andrzej Duda.
SAD je u srijedu izrazio "zabrinutost" zbog posljedica tog zakona. Mogao bi imati "posljedice na interese i strateške odnose Poljske, uključujući sa SAD-om i Izraelom", upozorila je glasnogovornica State Departmenta Heather Nauert, ocjenjujući da bi eventualne podjele između saveznika "koristile jedino suparnicima".
Pozvala je Poljsku "da preispita zakon u svjetlu njegovih mogućih posljedica na slobodu govora i našu sposobnost da budemo dobri partneri".
U spornom zakonu stoji da se novčanim ili zatvorskim kaznama do tri godine kažnjava one koji "naciji ili poljskoj državi" pripisuju zločine koje su počinili njemački nacisti u okupiranoj Poljskoj.
U očima konzervativaca na vlasti u Poljskoj radi se prvenstveno u sprečavanju korištenja izraza "poljski logori smrti" za logore koje su otvorili njemački nacisti u okupiranoj Poljskoj.
Izraelskim dužnosnicima posebno smeta odlomak u kojem vide pokušaj negiranja sudjelovanja nekih Poljaka u istrebljenju Židova, čak mogućnost gonjenja preživjelih iz holokausta koji bi ukazivali na takve slučajeve.
Nakon usvajanja nacrta zakona u Donjem domu u petak izraelski premijer Benjamin Netanyahu oštro je negodovao: "Nećemo tolerirati izbjegavanje istine i novo ispisivanje povijesti ili negiranje holokausta", kazao je on. Uslijedili su prosvjedi židovskih organizacija u inozemstvu. (Hina)