Nakon noći u policijskom pritvoru 20-godišnjak koji je skrivio tešku prometnu nesreću u zagrebačkoj Ilici stigao je u srijedu poslijepodne pred općinskog državnog odvjetnika. Sudac istrage županijskog suda odredio mu je jednomjesečni istražni zatvor.
Zašto su upravo mladi ti koji najčešće stradaju na cesti, pojasnila nam je i prometna psihologinja Ljiljana Mikuš. "Žele uživati u vožnji. Skloni su brzoj vožnji jer im donosi užitak i zbog istog ne misle na posljedice", kaže Mikuš.
Po broju poginulih na cestama na samom smo europskom dnu. Najčešći razlozi stradavanja su nepridržavanje brzine i alkohol.
Šokantni podaci dolaze i iz ministarstva pravosuđa. Prema podacima iz e-spisa od 2016. godine pa sve do danas zbog kaznenog djela obijesne vožnje u cestovnom prometu osuđeno je 59 osoba dok je tek jedna osoba oslobođena krivnje.
Građani koje smo ispitali traže strože kazne i zakone uz napomenu da bi se trebali provoditi.
A o promjeni zakona na staro - u MUP-u za sada ne razmišljaju.
"Trenutno nemamo u pripremi nikakav zakonski prijedlog koji bi išao u ovom smjeru. Naime ovo rješenje o zabrani vožnje između jedanaest navečer i pet ujutro se nije pokazalo učinkovito, zapravo bilo je kontraproduktivno", podijelio je s nama Robert Čop iz Ravnateljstva policije.
Psihologinja Mikuš problem vidi u tome što se ovim problemom osim policije nitko sustavno ne bavi: "Ne postoji niti jedno tijelo, institut, ministarstvo koje bi proučavalo uzroke nesreća vidjelo što se događa pod kojim uvjetima".
Ako se dvadestogodišnjaku s početka priče dokaže krivnja, prijeti mu kazna i do osam godina zatvora.