Rješenje putem dijaloga, a ne štrajka

Polančec poručio: Ovo nije vrijeme za štrajk

Slika nije dostupna
Ovo nije vrijeme za prosvjede, nego vrijeme kada zajednički trebamo iznaći rješenja, izjavio je danas potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Damir Polančec pozivajući sindikate koji se pripremaju za štrajk i prosvjede u brodogradilištima na razum i odgovornost.

'U ovom trenutku dok pregovaramo s brodarima o novim narudžbama za riječki 3. maj, dok tražimo načina da reprogramiramo 4,9 milijardi kuna kredita koji stižu na naplatu i dok se, u uvjetima opće nelikvidnosti, iscrpljujemo za dodatnih 1,5 milijardi kuna za opstanak brodogradilišta, svaki prosvjed i štrajk je štetan, štetan za radnike i za brodogradilišta', kazao je Polančec odgovarajući u Banskim dvorima na upite novinara o najavljenim prosvjedima i štrajku u brodogradilištima.

Potpredsjednik Vlade ističe i da, ako dođe do štrajka, njegova pozicija u razgovorima s bankama nije ista 

>> Najavljeni polusatni štrajkovi

>> Polančec: Neće biti otpuštanja u hrvatskim brodogradilištima

Polančec je podsjetio da je danas objavljeno i pismo koje je jučer uputio sindikatima i u kojem 'anulira razloge prosvjeda i štrajka' i poziva ih da te pripreme obustave.

Nakon tog pisma, kako je prenio Polančec, status štrajka u Brodosplitu je revidiran na polusatnu obustavu rada za vrijeme marende.

Potpredsjednik Vlade izjavio je i kako i u pismu objašnjava da se u buduće natječaje o privatizaciji nije moglo ići s diskriminirajućim uvjetom zadržavanja djelatnosti, već se mora dati i mogućnost da u ponudama bude i promjene djelatnosti, ako žele zadržati radnike.

Unatoč svemu, dio sindikata odlučio se za štrajk, a glavni razlog je nezadovoljstvo privatizacijom Ponovio je i kako bi zajednički ocjenjivali ponude i kako bi podršku dobila ona koja predviđa nastavak djelatnosti. To nikad nije bilo sporno, kazao je.

Za Europsku komisiju je neprihvatljivo i da država ostane suvlasnik 25 posto dionica, da nakon dokapitalizacije u kojoj bi sudjelovao strateški partner, te dionice budu predmet prodaje radnicima.

Međutim, to ne znači da sindikati kroz socijalne sporazume, a prije podnošenja ponuda, sa eventualnim strateškim partnerima dogovore mogućnost da radnici kupe dionice, kazao je

Polančec koji smatra da nema razloga za štrajk u brodogradilištima.

Dodatni optimizam, kako kaže, daje mu činjenica da su u protekla dva tjedna 's tri strane stigli novi upiti i iskazana spremnost za sudjelovanjem u privatizaciji hrvatskih brodogradilišta'.

Povezane teme