Dolaskom zime na hrvatskim tržnicama raste potražnja za medom.
"Kada dođu prehlade, gripe, a evo sada i korona osjeti se veća potražnja za medom i općenito pčelinjih proizvoda", rekla je Klaudija Fehervari, prodavačica meda.
No kako provjeriti da je med doista domaći? Podatke nudi aplikacija za med Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Pretraživanje je jednostavno, dovoljno je u aplikaciju unijeti ili serijski broj ili ime i prezime pčelara.
Serijski broj sa jedne staklenke vodi nas na pčelinjak gospođe Dubravke u Antunovcu.
"To je nešto što se nama svidjelo i u čemu vidimo budućnost, u kojem smjeru bi trebali ići hrvatski pčelari", govori Dubravka Gici, proizvođačica meda.
Nekoliko klikova otkriva najbližeg pčelara, podrijetlo i vrstu meda, datum vrcanja, čak i mjesto paše.
"Nama je bitno da je to zaista proizvedeno u Hrvatskoj, odnosno na našim lokacijama, na našem pčelinjaku i da je kvaliteta zaista hrvatskog porijekla", dodaje Dubravka Gici.
Iako ga proizvodi dovoljno za vlastite potrebe, Hrvatska svake godine uveze oko tisuću i pol tona meda. No, domaći med može se prepoznati na razne načine.
"Prvo, mora biti nacionalna staklenka, posebnog oblika. Također, mora imati znak Hrvatskog pčelarskog saveza i etiketu Med sa hrvatskih pčelinjaka, rekao je Slavko Stojanović, savez pčelara Osječko-baranjske županije.
No, mnogi se pčelari u taj projekt Ministarstva poljoprivrede nisu uključili.
"Na žalost, većina domaćeg meda je u običnim staklenkama koje su jeftinije i pčelarima dostupnije po cijeni. Najveći je problem što je ta staklenka u početku bila 1,5 do 1,70 kuna, međutim sad je skoro dvije i pol kune", dodaje Stojanović.
Pčelari predlažu subvencioniranje staklenke u iznosu od jedne kune. Popis domaćih proizvođača tada bi bio veći, a kupci bi ih još lakše pronašli.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr