Alenka Košiša Čičin-Šain predloženi je zakon pozdravila kao dugo očekivanu revoluciju u graditeljstvu u Hrvatskoj.
Upozorila je, međutim, da odredbe o prostornom planiranju i urbanoj komasaciji jedinicama lokalne samouprave donose značajno povećanje troškova.
'Sadašnja obveza izrade urbanističkih planova gradove je koštala značajan novac, a sada će trebati izraditi nove planske dokumente, umjesto da se uz odgovarajuće ažuriranje koristi već izrađena dokumentacija', rekla je Košiša Čičin-Šain.
Ocijenila je i da je novina po kojoj građanima za gradnju obiteljskih kuća do 400 četvornih metara više ne treba lokacijska i građevinska dozvola 'više populističke naravi, nego što će ubrzati gradnju'.
'Ubrzanje neće dati toliki efekt, a smanjit će se kvaliteta gradnje jer nemamo postavljenu strukturu koja će to moći kontrolirati', izjavila je Košiša Čičin-Šain.
S njom se nije složio Krunoslav Markovinović (HDZ).
'Populistički bi bilo da gradovi i općine smanje cijenu kubičnog metra, onda bi narod bio oduševljen, a ovo će sigurno ubrzati i pojednostaviti izgradnju, jer znamo dobro koliko nam papira treba da dođemo do izgradnje', rekao je Markovinović.
HSP-ovac Pero Kovačević upitao je hoće li i kada država stati na kraj građevinskim lobijima, kojima se prilagođavaju prostorni planovi.
Kao primjer za to naveo je jadransku obalu i Zagreb, a posebno je istaknuo primjere zagrebačkog Cvjetnog trga, Starog Trnja i Vrbika.
Željko Ledinski (HSS) je upozorio na velike troškove komunalnih i vodnih doprinosa, te zatražio od Vlade da podzakonskim aktima pokuša smanjiti ukupni trošak izgradnje.
'Mislim da je ovo što imamo sada prevelik udarac, posebno na ljude koji grade svoje kuće, a i na gospodarske objekte', rekao je Ledinski.