Zbog kvara na jednoj od dvije kremacijske peći - zagrebački krematorij trenutačno radi samo za potrebe Zagrepčana. Što znači:
"Za osobe koje nemaju adresu u Zagrebu za njih je problem. S obrzirom na problem koji je nastao sa pećima na krematoriju, a peći imaju godina, puno rade, drugi pogrebnici moraju se snać negdje drugdje sa krematorijom, u nekoj drugoj državi", pojašnjava Renato Habulin, pogrebnik iz Zagreba.
Pa tako pogrebnici iz cijele zemlje, koji inače to obavljaju u Zagrebu, sada pokojnike na kremiranje voze u Sloveniju - Ljubljanu ili Maribor.
"Skoro trodupli trošak je za građane. Na zagrebačkom krematoriju dok smo obavljali krremacije sama kremacija, usluga krematorija je koštala nekih 208 eura to je sada u Žalama 450 eura. Plus troškovi rashladne komore", žali se Goran Rašić, pogrebnik iz Umaga.
Uz Zagreb, krematorij i u Osijeku. No on od proljeća ne radi - zbog problema s dimnjakom. Iz tvrtke Ukop, kažu - u tijeku je postavljanje novog dimnjaka, pa bi krematorij trebao biti u funkciji već idućeg tjedna.
No očito ovo neće biti dugoročno rješenje, pa pogrebnici imaju svoj prijedlog, a što možete pogledati u videoprilogu Karle Trstenjak, reporterke Dnevnika Nove TV.
This browser does not support the video element.