Flora i fauna

Evo što je otkriveno laboratorijskim testom jastuka...

Slika nije dostupna
Gljivice, plijesan i grinje na jastuku? To je pokazalo nedavno istraživanje poznatog njujorškog medicinskog centra. Pa smo zato napravili svoje testiranje. Pozvali smo vas da nam dostavite stare jastuke, a zatim smo ih odnijeli u laboratorij.

Naime, opće je poznato, na jastuku se znojimo, a znoj prodire kroz jastučnicu. U unutrašnjosti jastuka nakupljaju se gljivice, plijesan i grinje. S vremenom one čine gotovo pola težine jastuka. Upravo ove podatke nedavno je iznio jedan poznati njujorški medicinski centar. Temeljem njihovih rezultata, ekipa  Provjerenog krenula je u naše testiranje.

Odnijeli smo pet jastuka koje smo prikupili od naših gledatelja na testiranje u laboratorij, neki od njih stari su i do 10 godina. Temeljito čišćenje bilo bi poželjno, barem dvaput u godini, poručuje Boris. On ih čisti svaki dan. 'Pa znoja, najviše se suočimo sa znojem na jastucima.'

Boris je godinama živio u Francuskoj - potom se vratio i u Hrvatskoj otvorio lanac kemijskih čistionica. Za njega bi na prvome mjestu trebala biti kvaliteta jastučnice. 'Navlake sprječavaju znoj i moljce. Puno je jednostavnije čistiti svaki tjedan, dva, tu navlaku nego jastuk.'

U Čakovcu izrađuju poliuretanske jastučnice

U čakovečkoj tvornici izrađuju se poliuretanske jastučnice. Kroz jastuk prekriven ovim materijalom, uvjeravaju nas, znoj ne prolazi. Lidija Sršen, tehnolog proizvodnje i razvoja tvrdi: 'Niti jedna tekućina do jastuka ne može doći da bi se uopće gljivice razvile.' Ipak, Hrvati malo kupuju ove jastučnice. Više od 70% proizvoda izvoze u Belgiju i Francusku.

Iz druge tvornice, također u Čakovcu, na godinu izađe 60 tisuća jastuka, isto toliko madraca i kreveta. Direktorica Benarda Cecelja tvrdi: 'Ne padajte na priče prodavača, svaki jastuk ima rok trajanja.' I oni većinom izvoze u zemlje zapadne Europe, hrvatsko tržište je, kaže, preplavljeno jeftinim, ali i nezdravim kineskim tkaninama i jastucima.

'Kina ima u svojim modelima jako puno formaldehida za koji je ustanovljeno da je kancerogen i bojim se da će nas takvim stvarima potrovati.' Nakon 7 dana dobili smo rezultate. 'Na podlozi smo vidjeli da ne rastu nikakve patogene vrste bakterija.' Niti jedan od 5 jastuka koji smo donijeli nije imao veću količinu gljivica ni plijesni. Ovakvi rezultati nisu iznenađujući, uvjeravaju nas u Zavodu. Vjerojatno se dogodilo to da su jastuci koje smo testirali dugo stajali u ormarima.

Odnosno, na njima dugo nitko nije spavao, nije se znojio. Kako nije bilo vlage - nije bilo prilike za razvoj gljivica i plijesni. Testiranje na količinu grinja u jastuku nigdje u Hrvatskoj nismo mogli napraviti. U Zavodu poručuju: 'Treba povremeno prozračiti i protresti jastuk, a sigurno je dobro da neko vrijeme stoji i na suncu kao što su to radile naše bake.'

Priče o velilkom nakupljanju gljivica, plijesni i grinja - najčešće su reklamni trikovi pomoću kojih vas prodavači pokušavaju uvjeriti da odaberete baš njihov proizvod. I iz ovoga ispitivanja može se zaključiti, svatko od nas može imati zdrav jastuk, pitanje je samo koliko držimo do higijene?