Podržan prijedlog za uvođenje drugog zamjenika lokalnih čelnika

Slika nije dostupna
Saborski Odbor za zakonodavstvo podržao je danas Vladin prijedlog da se neposredno izabranim načelnicima općina, gradonačenicima i županima omogući da imaju dva, umjesto jednog zamjenika, kako je ranije bilo predviđeno.

Državni tajnik Središnjega državnog ureda za upravu Antun Palarić podsjetio je da je Sabor lani zakonom predvidio da će se lokalni čelnici i jedan njihov zamjenik birati neposredno.

Vlada je u međuvremenu dodatno analizirala moguće učinke Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi, koji će se primjenjivati od svibnja slijedeće godine, kad se održavaju slijedeći lokalni izbori. Ta je analiza pokazala da jedan zamjenik nije dovoljan za sve poslove u većim gradovima pa se predlaže da se u gradovima većim od deset tisuća stanovnika i u županijama biraju po dva zamjenika gradonačelnika, odnosno župana, objasnio je Palarić.

Palarić je izvijestio i da će gradonačelnici, načelnici općina i njihovi zamjenici u jedinicama do deset tisuća stanovnika moći birati hoće li s lokalnom samoupravom zasnovati radni odnos ili će svoju dužnost obavljati volonterski.

"Cilj nam je uključiti u politiku što veći broj ljudi, pa i one koji su već ostvarili karijere, a ne žele biti financijski teret svojim jedinicama", rekao je Palarić.

Na primjedbu da bi takva odredba mogla dovesti do sukoba interesa dužnosnika koji ostanu u upravnim tijelima trgovačkih društava, Palarić je kazao kako će Vlada, na prijedlog nadležnog povjerenstva, razmotriti izmjene pojedinih odredba Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koje su postavljene preširoko.

Odbor je bez rasprave podržao prijedlog izmjene Zakona o izboru načelnika općina, gradonačelnika i župana, kojim je smanjen broj potpisa potrebnih za kandidiranje na čelne dužnosti u gradovima manjim od deset tisuća stanovnika.

Palarić je objasnio da neke jedinice, iako male po broju stanovnika, imaju status gradova po svojoj tradiciji. U takvim sredinama, kakva je, primjerice, Komiža, gotovo je nemoguće da više kandidata skupi traženih 500 potpisa pa se taj broj predlaže spustiti na 200, rekao je.

Bez rasprave je prošao i prijedlog izmjena Zakona o Gradu Zagrebu, po kojima će se nakon neposrednih izbora ukinuti Poglavarstvo i Zagrebu, kako je to učinjeno i drugim gradovima.

Zeleno svjetlo dobio je prijedlog potvrđivanja memoranduma o suradnji zemalja jugoistočne Europe na prevenciji katastrofe, u okviru koje je Hrvatska već obučavala vatrogasce iz BiH i Crne Gore.

Vlada ističe da će središte tog programa biti u Divuljama, a da će EU u narednom razdoblju za to izdvojiti dva milijuna eura.

Odbačen je prijedlog Dragice Zgrebec (SDP) da se naselje Štefanec izdvoji iz općine Mala Subotica i pripoji Gradu Čakovcu, kao i HSU-ov prijedlog osnivanja pučkog pravobranitelja za umirovljenike.

Vlada, naime, smatra da bi bolje bilo razmisliti o osnaživanju kapaciteta u okviru ureda Pučkog pravobranitelja.

Povezane teme