Vesna Pusić i Karl Erjavec, puni optimizma, dogovorili su novi sastanak iduće srijede, 6. veljače, na kojem će sudjelovati eksperti i ministri kako bi definirali riješenje.
'Pronalaženje alternativnog rješenja omogućit će Hrvatskoj da povuče tužbe pred hrvatskim sudovima, sve se odnosi na onu prenesenu štednju, naravno. Obzirom da smo i rekli da ćemo ukoliko pronađemo alternativno rješenje odustati sami, sudski procesi će postati bespredmetni, a Sloveniji bi omogućilo da započne i završi proces ratifikacije. Temeljem razgovora danas očekujem da će proces teći dobro, da će ratifikacija završiti na vrijeme i da Slovenija neće biti posljednja zemlja koja će ratificirati hrvatski pristupni ugovor', rekla je nakon sastanka Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.
'Osobno ocjenjujem da smo vrlo blizu rješenja, da ćemo uz dobru volju i uz pozitivnu energiju lako naći to rješenje da Slovenija brzo i bez problema počne proces ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora', rekao je Karl Erjavec, slvoenski ministar vanjskih poslova.
Sastanak se održao u zgradi Vijeća Europske unije. Ministrica Pusić pri dolasku na sastanak nije davala izjave, dok je Erjavec izjavio da večeras očekuje korak naprijed, ali ne i konačno rješenje.
'Očekujem vrlo dobar razgovor s ministricom i da ćemo se približiti rješenju', rekao je Erjavec. Na pitanje može li se s ovoga sastanka očekivati konačno rješenje, Erjavec je odgovorio: 'Teško da ćemo već danas imati rješenje, mislim da ćemo morati napraviti još nekoliko koraka'.
>> U Sloveniji optimizam uoči susreta Erjavec - Pusić
Ministrica Pusić je prije nekoliko dana izjavila da su dvije zemlje 'blizu rješenja', a Erjavec je pred odlazak u Bruxelles ponovio da je optimist da će se naći rješenje za pitanje Ljubljanske banke. Najavio je da će hrvatsku ministricu upoznati i s time da je zbog političke situacije u Sloveniji za to relativno malo vremena, jer bi se u krajnjem slučaju moglo dogoditi da u Sloveniji zbog krize dođe do raspuštanja parlamenta i raspisivanja prijevremenih izbora, a u tom slučaju ratifikaciju se ni tehnički ne bi moglo provesti na vrijeme.
Slovenska strana ponavlja da je uvjet za ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora povlačenje tužbi protiv Ljubljanske banke pred hrvatskim sudovima, a hrvatska strana ističe da je spremna povući punomoći za te tužbe ako se nađe alternativni način za pitanje prenesene štednje, to jest štednje koju su štediše filijale Ljubljanske banke u Zagrebu prenijele na hrvatske banke, a koju je poslije financirala hrvatska država.
Europska komisija posljednjih dana pojačava pritisak ponavljajući pozive Hrvatskoj i Sloveniji da hitno pronađu uzajamno prihvatljivo rješenje za pitanje Ljubljanske banke kako bi se ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora mogla dovršiti na vrijeme. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook