Crkva zagrebačka u hrvatskome društvu tema je četvrtog zasjedanja, a članovi Sinode raspravljat će o promicanju jedinstva među kršćanima, međureligijskom dijalogu, karitativnoj zauzetosti Crkve, socijalnoj dimenziji crkvenoga djelovanja te o kulturi, znanosti i umjetnosti u Crkvi, katoličkim odgojno-obrazovnim ustanovama i o Crkvi i medijima.
Otvarajući rad Sinode, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u pozdravnom govoru istaknuo je kako ovo sinodsko zasjedanje stavlja naglasak na Crkvu zagrebačku u hrvatskom društvu. Položaj Crkve zagrebačke u hrvatskom društvu je poseban i u tome što njezin najveći dio čine vjernici grada Zagreba, glavnoga grada države Hrvatske, sa svim izazovima i specifičnostima nacionalnoga središta, rekao je kardinal.
Naglasio je kako ovim zasjedanjem Crkva želi svoj pogled i nastojanje usmjeriti prema jedinstvu svih kršćana i svekolike ljudske obitelji.
Riječ je, kako je istaknuo, o trojakom ekumenizmu što su ga posebno naglašavali koncilski pape i koji je toliko na srcu papi Franji. To su: ekumenizam među kršćanima, međureligijski dijalog i dijalog među svim ljudima radi postizanja i očuvanja mira u svijetu i suživota u slozi velike ljudske obitelji, poručio je Bozanić. Osim ekumenizma, rekao je, raspravljat će se o socijalnoj dimenziji crkvenog djelovanja, karitativnoj zauzetosti, katoličkim odgojno-obrazovnim ustanovama, Crkvi i kulturi, znanosti, umjetnosti te medijima.
Ocijenio je kako ta područja ljudskog djelovanja predstavljaju za Crkvu izazov u njezinu poslanju.
Pozvao je članove Sinode da se čuvaju mentaliteta neodgovornih prijedloga i želja, pojave koja pojedincima i društvu u cjelini nameće osjećaj nemogućnosti, nezadovoljstva i frustracije.
„Crkva nema gotova tehnička rješenja za svakodnevna društvena pitanja, niti je pozvana preuzeti neposrednu odgovornost u njihovom rješavanju,“ rekao je kardinal dodavši kako Crkva ne predlaže ekonomske i političke programe, nego prepoznaje autonomiju ovozemnih stvarnosti, promiče dostojanstvo čovjeka koji je pozvan izvršiti svoju zadaću u svijetu.
Početku rada Sinode nazočili su mitropolit Eparhije zagrebačko-ljubljanske SPC-a Porfirije Perić, biskup Evangeličke Crkve Branko Berić, glavni tajnik Saveza baptističkih Crkava Željko Mraz, rabin Židovske općine u Zagrebu Luciano Moše Prelevića te izaslanik muftije Aziza ef. Hasanovića Mevludi ef. Arslani.
U ime hrvatskih kulturno-znastvenih institucija nazočili su predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić, rektor Sveučilišta Damir Boras i predsjednik Matice hrvatske akademik Stjepan Damjanović.
Obraćajući se članovima Sinode mitropolit Eparhije zagrebačko-ljubljanske SPC-a Porfirije Perić pozvao je na izgradnju međusobnoga povjerenja i mira među ljudima.
Istaknuo je kako drugima treba priznati pravo na život te pozvao na ekumenizam koji „počinje prihvaćanejm naših slabosti“.
Ocijenio je kako crkve moraju biti povezujući čimbenik.(Hina)