Ona će u Zagreb stići za nepuna dva tjedna, a u Dubrovniku su se sastali hrvatski i njemački ministri vanjskih poslova.
Teme razgovora Jandroković-Westerwelle bile su Europska unija, hrvatsko-njemački bilateralni odnosi te stanje u regiji. Danom završetka pregovora, Hrvatskoj je počeo teći dvogodišnji rok monitoringa no, prije svega, provedbu vladavine prava kao ključnog političkog uvjeta.
Trajat će do 1. srpnja 2013. godine kada bi Hrvatska trebala postati punopravnom članicom. Model takozvanog 'soft monitoringa' bez preciziranih sankcija predložili su Nijemci i Francuzi. Bila je to uspješna diplomatska protuteža puno strožem britansko-nizozemskom prijedlogu.
'Gledamo optimistično na monitoring, jer se nadamo da će se nastavit dobar put koji je Hrvatska započela. Njemačka se zalaže da se isključi sve što bi Hrvatsku moglo dovesti u nepovoljan položaj naspram europske unije. Hrvatskoj se ne gleda kroz prste niti će joj se popuštati', smatra njemački ministar Westerwelle.
Prođe li referendum, njemačka će kaže prva ratificirati hrvatski pristupni ugovor s Unijom. Bilo je razgovora i o stanju u regiji. Uz već poznati komentar svih nam gostujućih diplomata o Hrvatskoj kao primjeru za susjede na njihovu EU putu. Bilateralni odnosi obostarno su ocijenjeni kao jako dobri.
'Ako je suditi po ovom susretu skori dolazak njemačke kancelarke, moći će se gledati s tri razine. Nadziranog priključivanja hrvatske Europskoj uniji, politike u regiji, prije svega jače angažiranje hrvatske u Bosni i Hercegovini čija je cjelovitost jedna od glavnih njemačkih vanjskopolitičkih smjernica, te novih kvalitativnih pomaka u hrvatsko-njemačkim odnosima', naglasio je Gordan Jandroković.