Predstavljavjući projekt, autor Miljenko Romić rekao je kako će središnji dio unutrašnjeg dijela spomen doma simbolično imati oblik nastajanja zračnog vrtloga koji će predstavljati začetak vojno-redarstvene akcije 'Oluja'.
Na dnu ostakljene rupe u podu nalazit će se kupola tenka i simbolično predstavljati obezglavljenog neprijatelja, kazao je Romić dodajući kako će u unutarnjem prostoru biti postavljeni videopanoi sa zapisima o obrani Vukovara te s imenima svih branitelja koji su poginuli u obrani Trpinjske ceste.
Zgrada nekadašnje pošte, ispred koje se sada nalazi poprsje zapovjednika obrane Trpinjske ceste general-bojnika Blage Zadre te tenk koji se na tom mjestu nalazi od 2004. kao simbol uništenja brojnih tenkova bivše JNA, zbog kojih je Trpinjska cesta prozvana i 'grobljem tenkova', bit će izvana 'ogrnuta' čeličnim plaštom, simbolično prikazujući stisnutu šaku iz koje se ne može istrgnuti obrana grada.
'Ne smijemo zaboraviti istinu o Domovinskom ratu'
Početak radova na izgradnji spomen doma označila je potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor koja je pri tom poručila kako se nikada ne smije zaboravit istina o Domovinskom ratu.
'Tu istinu ne smijemo zaboraviti kao niti one koji su ostali u Vukovaru tijekom agresije i proživljavali sudbinu grada', kazala je Kosor ocjenivši kako je Domovinski rat bio pravedan, obrambeni i oslobodilački.
Prema njezinim riječima, Spomen dom hrvatskih branitelja Trpinjska cesta treba postati mjesto koje će posjećivati učenici iz svih hrvatskih škola kako bi ih se poučilo o junaštvu i hrabrosti branitelja u Domovinskom ratu.
Troškovi radova na izgradnji Spomen doma hrvatskih branitelja Trpinjska cesta iznose oko dva milijuna kuna, a financirat će ih Vlada. Inicijator gradnje je Klub branitelja i dragovoljaca "Trpinjska cesta 1991" koji djeluje pri Udruzi hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata Zagreb.