"Zaposlenost osoba s invaliditetom nesumnjivo je najbolji oblik socijalne uključenosti i osobnog zadovoljstva svake osobe. Stoga ćemo poticati zaštitno zapošljavanje i sve druge oblike uključivanja osoba s invaliditetom u svijet rada“, rekao je premijer na sastanku kojem su, uz predstavnike Saveza osoba s invaliditetom, nazočili i saborska zastupnica Ljubica Lukačić te pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak, kao i ministri Vlaho Orepić, Ante Šprlje, Zdravko Marić, Lovro Kuščević, Oleg Butković, Milan Kujundžić, Nada Murganić, Pavo Barišić i Nina Obuljen Koržinek.
Treba početi od sustava obrazovanja
Pri tome smo svjesni, dodao je Plenković, da treba početi od samog sustava obrazovanja, koji ima posebnu ulogu u pripremanju djece s teškoćama u razvoju za uključivanje na tržište rada.
Naša zadaća je kontinuirano podizati razinu svijesti o potrebi zapošljavanja osoba s invaliditetom kako bi mogle ispuniti svoje potencijale i doprinijeti razvoju društva na ravnopravnoj osnovi s drugim građanima, istaknuo je te naveo da su trenutno u tijeku tri javna natječaja Ministarstva rada i mirovinskog sustava u ukupnom iznosu od 64 milijuna kuna.
Riječ je o natječaju za otvaranje novih radnih mjesta i održavanje zaposlenosti u integrativnim i zaštitnim radionicama vrijednom 30 milijuna kuna, koliko je vrijedan i natječaj za dodjelu sredstava za programe inovativnog zapošljavanja, a četiri milijuna kuna dodijelit će se za održavanje zaposlenosti u zaštitnim i integrativnim radionicama.
"Opredjeljenje moje Vlade je da se o Vašim pravima odlučuje zajedno s Vama, što potvrđuje i naš današnji susret“, rekao je premijer, a pravobraniteljica Slonjšak istaknula je kako je ovo prvi puta da predsjednik Vlade prima predstavnike osoba s invaliditetom, kojih u Hrvatskoj ima 511.000.
Plenković je ustvrdio da su na području ostvarivanja zaštite prava osoba s invaliditetom postignuti značajni rezultati čemu je, kaže, u velikoj mjeri pridonijelo osmogodišnje razdoblje provedbe Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom 2007.- 2015.
Uključivanje u društveni život
Najznačajnije promjene dogodile su se u korist izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom i aktivnog uključivanja u sve segmente društvenog života i ravnopravnog sudjelovanja u društvu, istaknuo je te dodao kako značajnim iskorakom u ostvarivanju njihovih ljudskih prava smatra omogućavanje sudjelovanja u izbornoj utakmici osobama kojima je oduzeta poslovna sposobnost.
Naveo je kako je procesom deinstitucionalizacije do sada 951 osobi s invaliditetom omogućeno humanije življenje u 257 stambenih zajednica ili u udomiteljskim obiteljima, kao i da je bolja uključenost osoba s invaliditetom u svakodnevni život zajednice omogućena organizacijom usluga osobne asistencije, osobito djeci s teškoćama u razvoju radi njihova uključivanja u redoviti sustav obrazovanja.
Podsjetio je da se njegova Vlada već prvog dana mandata susrela s problematikom osobnih asistenata te ju uspješno riješila osiguravajući sredstva za nastavak njihova rada.
U tijeku je izrada Nacrt prijedloga nove nacionalne strategije za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2016. do 2020. godine kojom će se modificirati postojeće i razviti nove mjere u cilju još veće implementacije članaka Konvencije o pravima osoba s invaliditetom u nacionalno zakonodavstvo i strateške dokumente.
"Ova Vlada će nastaviti graditi partnerski odnos i poduzimati mjere usmjerene na zadovoljavanje svih potreba osoba s invaliditetom“, poručio je Plenković. (Hina)