Glasnogovornica PU-a Tanja Petrić kaže da je riječ o dragovoljnoj predaji na poziv te za vlasnik neće biti kažnjen za nezakonito držanje ubojitih sredstava.
Ako bi policija takvo nezakonito oružje otkrila u redovitu radu, u razrješavanju nekog kaznenog djela ili zbog nasilja u obitelji, vlasnik bi odgovarao i kazneno i prekršajno, dodala je Petrić.
Prema Zakon o oružju građani mogu zabranjeno i dopušteno oružje dragovoljno predati bez vremenskog ograničenja te se protiv onih koji sami prijave oružje ne će pokretati ni prekršajni ni kazneni postupak.
Međutim 29. veljače istekao je šestomjesečni rok (od stupanja na snagu Zakona o oružju) kad se moglo ozakoniti i registrirati oružje a da se vlasnika ne pita o podrijetlu oružja, npr. pištolja. Od sada oni koji žele registrirati svoje oružje moraju priložiti potvrdu o njegovu podrijetlu, no ni prije, ni sada, ni uz potvrdu o podrijetlu nije se moglo niti se sada može legalizirati sve oružje, nego samo oružje kategorije B.
Odobrenje za posjedovanje može se dobiti za poluautomatsko ili repetirajuće kratkocijevno vatreno oružje, poluautomatsko dugocijevno vatreno oružje, repetirajuće i poluautomatsko dugocijevno vatreno oružje s glatkom cijevi i drugo, kazala je Petrić.