"Tražila je mama moja injekciju da joj se olakšaju bolovi, međutim oni ne smiju davati injekcije pa ih ni ne nose sa sobom. Onda su se konzultirali sa liječnicom u hitnoj medicinskoj i dobili su zeleno svjetlo da joj daju jake tablete protiv bolova pa smo ustanovili da oni nemaju te jake tablete u svojoj torbi. Tako da nisu ništa drugo mogli napraviti nego ispuniti papirologiju i pozdraviti se s nama", prepričava kćer pacijentice.
Nakon nekoliko dana agonije shvatili su da se situacija pogoršava, pa su pozvali sanitet koji je pacijenticu iznio na nosilima i prevezao u Opću bolnicu Sisak u kojoj je utvrđeno da ima slomljen kuk.
Osim što nisu imali liječnika u hitnoj pomoći, nisu ga imali niti u tamošnjem Domu zdravlja, kao ni u ambulanti u susjednom Vrginmostu, a do bolnice Sisak je 50 kilometara vožnje. Osim za hitne slučajeve, problem je i što kronični pacijenti ne mogu do svoje terapije koja im je neophodna.
Dr. Željka Bifflin Heski iz Koordinacije obiteljske medicine Sisačko-moslavačke županije, navodi da je situacija u zemlji postala zabrinjavajuća.
"Trenutačno u 2300 timova radi preko 200 liječnika koji su stariji od 65 godina, radi preko 800 liječnika koji su stariji od 60 godina. Tako da, u narednih pet godina će više od 40% liječnika koji trenutno rade u obiteljskoj medicini biti spremno za mirovinu", kaže i dodaje da će se s tim problemom, osim ruralnih krajeva, uskoro suočiti i veće gradske sredine.
Ekipa Provjerenog posjetila je i Lipik u susjednoj Požeško-slavonskoj županiji gdje je situacija slična - liječnica u ambulanti je na bolovanju, a njezine zamjene – nema. Hoće li nas u skorijoj budućnosti imati tko liječiti? Više pogledajte u večerašnjoj emisiji na Novoj TV.