Po ispitivanju koje je potkraj prošlog tjedna provelo, a u ponedjeljak objavilo ljubljansko 'Delo', srednja ocjena vlade (u rasponu od 1 do 5) popravila se s 2,60 u listopadu na sadašnjih 2,76 posto, a porasla je i ocjena parlamenta koji je na sjednici odbora za vanjsku politiku podupro Pahorovu odluku da potpiše arbitražni sporazum. 'Pahor je potpisivanjem i ustrajanjem u tvrdnji da je sporazum za Sloveniju dobar pokazao odlučnost, a to je osobina koju slovenska javnost jako cijeni', komentira rezultat istraživanja 'Delo' u svom tjednom političkom dodatku 'Mag'. 'Arbitražni sporazum nije samo pokusni kamen za predsjednika vlade i njegovu koaliciju nego će biti i ispit mudrosti i zrelosti slovenske javnosti i politike', navodi se u komentaru u vezi s početkom javne rasprave o arbitražnom sporazumu, koju je najavio Pahor. Slovenski premijer ne isključuje ni to da bi Slovenci o sporazumu, bude li to zahtijevala oporba, mogli reći svoje mišljenje i na referendumu prije nego bude ratificiran u parlamentu.
'Kriv je Kardelj'
Slovenski mediji ističu da, po nekim ispitivanjima, sporazum podupiru i obični ljudi koji su 'siti' stalnih političkih manipulacija zbog granice. Osvrnuvši se na tvrdnje kako je granica u Istri za Sloveniju 'povijesno nepravedna' i da je za to kriv bivši komunistički čelnik Edvard Kardelj koji je, po tezama slovenske desnice, 'prokockao priliku' da granica ne bude na Dragonji nego na Mirni, komentator Miha Naglič piše u svom komentaru na internetskim stranicama 'Siol.neta' da to, kad Hrvatska uđe u EU, neće ni biti važno. 'Kardelj je vjerojatno razmišljao da nije važno gdje je granica između Slovenije i Hrvatske kad su i jedna i druga u Jugoslaviji. Tako će biti i kad Hrvatska uđe u Europsku uniju.
Moći ćemo se voziti preko granice bez nadzora, a oni koji to mogu moći će u Hrvatskoj kupovati nekretnine. To je realna mogućnost i je li zbog toga bilo potrebno toliko prijepora i svađa zbog granice svih ovih 18 godina', navodi u svom osvrtu Siolov kolumnist. Naglič dodaje da Slovenci zato trebaju poduprijeti arbitražni sporazum ako i dođe na referendum. (Hina)