'Slovenija očekuje da Hrvatska odgovori na inicijativu povjerenika Rehna. Mi smo to već učinili, a kada to učini i Hrvatska vjerujem da će biti lakše procijeniti postoje li mogućnosti za daljnje usklađivanje. Očito je da postoje različiti pristupi za rješavanje zapleta u hrvatskim pristupnim pregovorima', izjavio je Pahor u Strasbourgu, gdje je sudjelovao na summitu 28 zemalja članica NATO-a
Pahor je odgodu sastanka povjerenika za proširenje Ollija Rehna s ministrima vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije protumačio kao poruku Hrvatskoj da je ona ta koja pregovara o članstvu. 'To je bila potrebita poruka Hrvatskoj da ona pregovara o članstvu i da nije ispunila očekivanja Europske komisije. Mislim da je Europska komisija osjetila potrebu da upozori Hrvatsku da obje strane trebaju ispuniti očekivanja', rekao je Pahor.
U srijedu je Europska komisija odgodila predviđeni sastanak s ministrima Gordanom Jandrokovićem i Samuelom Žbogarom, uz obrazloženje da nije na vrijeme dobila hrvatski odgovor na Rehnov prijedlog. Hrvatska strana ističe da je za odgodu sastanka doznala tek kada je ministar Jandroković krenuo na put u Bruxellesu, gdje je namjeravao predstaviti hrvatski prijedlog za rješenje graničnog spora i nastavka pristupnih pregovora. Pahor je rekao da je svim sugovornicima s kojima je razgovarao tijekom summita NATO-a izrazio spremnost Slovenije da 'pokaže fleksibilnost kako bi došlo do uzajamno prihvatljivog rješenja, ali samo u okviru slovenskog nacionalnog interesa'.
Nakon ulaska u NATO, lakše u EU
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i premijer Ivo Sanader, koji sudjeluju na summitu NATO-a u Strasbourgu, izjavili su u subotu da je Hrvatska ulaskom u NATO ostvarila jedan od svojih strateških ciljeva i da će kao punopravna članica Saveza lakše ostvariti i drugi - ukidanje slovenske blokade i ulazak u EU. 'Ostaje cilj ulaska u EU. Kao članica NATO-a imamo jači položaj i slovenska blokada će definitivno biti drugačije promatrana', izjavio je Sanader na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Mesićem nakon sjednice Sjevernoatlanskog vijeća.
Dodao je kako ne očekuje da će blokada biti uklonjena odmah i dodao: 'ako smo s graničnim problemom mogli ući u NATO, možemo i u EU'. Predsjednik Mesić je rekao da su u bilateralnim sastancima s čelnicima Saveza hrvatski argumenti za rješenje hrvatsko-slovenskog graničnog spora 'prihvaćeni s uvažavanjem'.
'Ako se borimo za vladavinu prava u svojoj zemlji, borimo se i za vladavinu međunarodnog prava', istaknuo je Mesić dodajući da je o tome, među ostalim, razgovarao i s američkim predsjednikom Barackom Obamom te domaćinima summita NATO-a - njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem. Sanader je potvrdio da se na marginama summita sastao sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom kojem je predložio da se, prema dogovoru iz Mokrica, sastanu do kraja travnja u Hrvatskoj kada bi mu iznio 'jake i čvrste' hrvatske argumente.
'Tražimo samo dvije stvari - da se pregovori razdvoje od graničnog pitanja i da međunarodno pravo, a ne politika kroje granicu', istaknuo je Sanader, naglasivši kako je to 'stvarno malo od zemlje koja se nalazi pod blokadom'. Premijer je rekao da od saveznika iz NATO-a, koji su upoznati s hrvatskim argumentima, ne očekuje javno izjašnjavanje na čijoj su strani, nego da 'tihu diplomaciju treba pustiti da radi iza kulisa'. 'Predsjednik i ja imamo dobar osjećaj', znakovit je bio Sanader.