Vrana je svojevrstan hrvatski fenomen. U proteklih 5 godina, u odnosu na broj umrlih, broj rođenih ne samo da je udvostručen, nego je gotovo tri puta veći. Tamo postoje primjeri obitelji s petero, pa čak i šestero djece. Svi redom kažu da žive ugodnim seoskim životom i da za veliku obitelj nije potrebno veliko bogatstvo.
A roditeljstvo je, tvrde, samo stvar izbora. Ima još dobrih vijesti u Vrani, njihovu povijest je prepoznala čak i Europska Unija, pa im je iz njezinih fondova stiglo čak 2,5 milijuna eura za obnovu građevine Maškovića han, najzapadnije građevina Turskog carstva u Europi što ima veliki turistički potencijal.
>> 'Ljudi su prekomotni, ne mogu imati 2 djece, ali zato moraju imati Mercedes '
Dok ne krene turizam, glavna uzdanica i dalje će biti poljoprivreda. Proizvodi iz Vrane nadaleko su poznati. I tako smo u samo jednoj priči pronašli smo čak tri pozitivna primjera. Prvo, povećanje nataliteta. Drugo, korištenje kulturnog nasljeđa u svrhu dobivanja novca iz europskih fondova. I treće, povezivanje poljoprivrede i turizma. Vrana je očigledno pravi i konkretan primjer kako bi trebalo izgledati spajanje takozvane plave i zelene Hrvatske. Malo mjesto, ali veliki uzor.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook