Otkupljivači namjeravaju napustiti najnižu zaštitnu cijenu od 2,40 kuna. Tvrde da to nije u duhu europskih propisa, te da cijenu treba formirati tržište. Proizvođači se pribojavaju da će otkupna cijena mlijeka pasti, te se tome protive.
>> Bjelovar dobio mljekomat: 24 sata dnevno dostupno domaće mlijeko
'Mi želimo zadržati zaštitnu cijenu mlijeka od 2,40 i sa tom cijenom proizvođači jedva podmiruju svoje ulazne troškove. I ne smijemo dopustiti da se ta zaštitna cijena ukine jer ćemo ostati bez hrvatskih sela i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava', rekao je Milan Kosanović, iz Udruge proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije.
Proizvođači su prezaduženi. Mnogi su digli kredite kako bi udovoljili europskim standardima. A sad ih ti isti europski standardi, europski propisi tjeraju na tržište za koje kažu da nisu spremni.
Znači li niža otkupna cijena i jeftinije mlijeko na policama trgovina? Na žalost ne, zato što su na našim policama pretežno uvozni mliječni proizvodi, odnosno dvije trećine je iz uvoza.
U zadnjih nekoliko godina zatvoreno je više od 1.000 farmi muznih krava. A naša država umjesto da pomaže svojim proizvođačima, ona im odmaže. Već tri mjeseca nije im isplatila poticaje za mlijeko.
U hrvatskom mliječnom lancu očito nešto ne štima. Domaća proizvodnja mliijeka u stalnom je padu. Farme krava se zatvaraju, a Hrvatska uvozi gotovo 70 posto mliječnih proizvoda.