Odšteta nakon nevremena

Otkrivamo kako do odštete kada vam se na vozilo sruši drvo ili dalekovod!

Slika nije dostupna
Tijekom posljednjeg nevremena u nekim dijelovima Hrvatske padala su stabla i rasvjetni stupovi.

Građani kojima takve neprilike prouzroče materijalnu štetu, imaju pravo na financijsku naknadu. Nabujala Sava u velikogoričkom kraju nosila je sve pred sobom. Voda je ugrozila više od dvije tisuće kuća. I nakon godinu dana rane su vidljive. Na spomen poplave stanovnici protrnu, a većinu štete moraju snositi sami. Većina kućanstava nije bila osigurana.

'Poplava se kao takva osigurava posebno, osim požarne police koju bi trebali imati osnovno, trebali bi ugovarati i opasnost poplave koja nije prisutna u jednakoj mjeri u svim područjima', rekao je Drago Klobučar, direktor sektora za osiguranje imovine. No, osim poplava brojne neprilike mogu prouzročiti veliku štetu.

U slučaju da dijelovi opreme u vlasništvu Hrvatske elektroprivrede, primjerice vodovi ili stupovi dalekovoda, padnu i oštete bilo čiju imovinu, uslijed bilo kojeg uzroka (nevrijeme, potres, poplava i slično) vlasnik se treba javiti u pravnu službu pripadajuću elektre radi prijave štete. U slučaju da se vlasnik ne može dogovoriti oko obeštećenja s Elektrom, može podnijeti zahtjev za naknadom štete na nadležnom općinskom sudu.

Ako vam, primjerice, na automobil padne drvo, šteta se prijavljuje nadležnoj tvrtki u mjestu gdje se to dogodilo. Naknada će, vjerojatno, biti isplaćena. 'Naši ljudi sve više shvaćaju da osnovno osiguranje moraju imati, prvenstveno osiguranje objekta kojeg posjeduju, to je stan ili kuća', rekao je Klobučar. Za svega 20-ak kuna na mjesec stanovnici Čičke Poljane iduću bi poplavu mogli mirnije dočekati.