'Visoke temperature opasnije su po starije ljude, malu djecu i kronične bolesnike. Za njim bi najpametnije bilo ne izlagati se najjačem suncu od 10 do 17 sati, biti u klimatiziranim prostorijama iz kojih nije pametno naglo izlaziti na vrućinu, ako već moraju van onda neka se drže hlada', rekla je voditeljica Odjela za promicanje zdravlja i prevencije bolesti Branislava Resanović, iz Zavoda za javno zdravstvo Andrije Štampara.
Napomenula je kako je kada zatopli važno piti dosta tekućine da ne bi dehidrirali, jesti lako probavljivu hranu i piti vitamin C, koji je odlična prevencija protiv sunčanice. 'Ne bi trebali izlaziti van bez pokrivala za glavu, trebali bi nositi sunčane naočale i laganu odjeću s dugim rukavima', objasnila je prim.mr.sc. Resanović. 'Ljudi su u zabludi kada misle da se, ako još kalendarski nije došlo ljeto, ne trebaju štititi zaštitnim kremema. Njih treba koristiti još od ožujka jer je ultraviolentno zračenje kancerogeno', dodala je.
Sunčanje, ali i oprez!
Treba birati one kreme na kojima piše da štite od UV zračenja spektra A+B i uvijek biti umjeren pri izlaganju suncu, savjet je stručnjaka. Iako sunce je izvor života, prekomjerno izlaganje imat će kontra učinak. 'Svega nekoliko minuta na dan izlaganja suncu spriječit će antirahitično djelovanje odnosno omogućit će apsorpciju vitamina D i potaknuti će lučenje serotina, hormona odgovornog za dobro raspoloženje', objasnila je prim. mr. sc. Resanović.
No, dodala je, prekomjereno izlaganju suncu itekako je opasno, pogotovo za ljude s većim brojem madeža. Umjerenim izlaganjem suncu smanjit ćemo rizik oboljenja od malignih tumora kože u starijoj dobi, smanjiti oštećenja imunološkog sustava te na taj način ograničiti troškove liječenja i uništavanje ozona. Naime, kada se ozonski omotač ošteti za svega 1 posto, oko 1000 je novooboljelih od raka kože i stotine slijepih.