Predstavljene promjene

REFORMA PRAVOSUĐA Broj predsjednika sudova smanjuje se za čak 113!

Slika nije dostupna
U sklopu reorganizacije obuhvaćeni su općinski i prekršajni sudovi i općinska državna odvjetništva.

'Velika reorganizacija pravosuđa podignut će efikasnost, radna opterećenost sudova bit će pravednija, a za građane se ne mijenja ništa osim što će dobiti bolju i bržu uslugu', najavio je ministar Orsat Miljenić na predstavljanju reorganizacije pravosuđa.

Više od polovice hrvatskih građana ne vjeruje u pravosuđe!

U sklopu reorganizacije obuhvaćeni su općinski i prekršajni sudovi i općinska državna odvjetništva, jer se radi o najvećim sudovima i najbliži su građanima, odnosno građani na tim sudovima najčešće vode svoje predmete. Trenutno ima 208 pravosudnih tijela na tim sudovima, a nakon reorganizacije ostaje 18 općinskih, 15 prekršajnih i 15 općinskih državnih odvjetništva.

Osim toga, ovom reorganizacijom se broj predsjednika sudova i ostalih dužnosnika smanjuje za 113, no to ne znači da ostaju bez posla, već postaju suci. Neki od njih već rade poslove suca, ali otprilike polovica trenutno obavlja samo predsjedničku funkciju. To je, kako je rekao, Miljenić, plus za građane jer će se više ljudi baviti njihovim predmetima.

'Ne mora svako mjesto imati predsjednika suda. Nagomilali smo tih funkcija, a neki predsjednici uopće ne rade sudački posao', rekao je Miljenić.

Reorganizacijom će biti ispravljena nepravda prema dijelu sudova koji su preopterećeni predmetima u odnosu na druge sudove čiji je broj predmeta za rješavanje bitno manji.

'Imamo situaciju da neki suci imaju i po 500 predmeta koje moraju riješiti, dok neki imaju trideset. Građani zbog takve preopterećenosti pojedinih sudova godinama čekaju da se njihovi predmeti riješe i toga više ne smije biti', istaknuo je Miljenić.

Kao jedan od primjera je naveo riječki sud za koji je rekao kako će reorganizacijom svi postati suci općinskog suda, a predsjednik će određivati tko će u kojoj ispostavi raditi.

'Doći ćemo do ujednačavanja predmeta po sucu. Svi će raditi isti posao za istu plaću, a građani će dobiti brže postupke', rekao je Miljenić.

Posebno je istaknuo kako neće doći do otpuštanja ljudi, kojih trenutno ima oko 7600 koji rade u pravosudnim segmentima obuhvaćenima reorganizacijom. Određeni broj će otići u mirovinu, a nekima koji su na ugovoru na određeno vrijeme ugovori neće biti produženi.

Ključna stvar reorganizacije bit će informatizacija. Miljenić je naveo da zbog toga neće biti novih troškova, jer će se novci koji će se uštediti reorganizacijom usmjeriti u informatizaciju. Sudovi će naime dobiti tri tisuće novih kompjutera, obzirom da zastarjeli sustavi na kojima rade neće moći podnijeti nove sustave.

Uvode se funkcije menadžera, što su ustvari ravnatelji sudskog područja, koji će biti zaduženi za kompletnu logistiku suda, a na tim funkcijama čak ne moraju biti pravnici.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook