To potvrđuju dokumenti koje je HUS prije desetak dana uručio glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću.
TDR lažno tvrdi da ni u Hrvatskoj niti drugdje protiv njih nije vođen carinski postupak, rekao je novinarima predsjednik HUS-a Ozren Matijašević.
Novinarima su predočena dva dokumenta - rješenje o carinskom prekršaju koji je 1995. godine izdala Komisija za carinske prekršaje carinarnice Pula, te dokumentacija o carinskom prekršaju iz 2002. kada su bugarski carinici u kamionu, koji je prema dokumentaciji trebao prevoziti kroasane, pronašli 49.975 šteka TDR-ovih cigareta.
HUS to nije htio dati u javnost dok se ne riješi slučaj radnika bivše Tvornice duhana Zagreb (TDZ), kazao je Matijašević podsjetivši da je Državno odvjetništvo još 2003. godine dobilo detalju prijavu o nezakonitom poslovanju TDR-a.
Optužbe HUS-a odmah je opovrgnula Uprava TDR-a koja u priopćenju ističe da je TDR žrtva, a ne izvor šverca, a sindikalne čelnike naziva "krajnje neodgovornim ljudima" koji su protupravnim postupcima i nasilnim zauzimanjem tvornice, te nepoštivanjem sudskih odluka, nanijeli veliku štetu TDR-u i njegovim radnicima.
"TDR je od nastanka hrvatske države pod 24-satnim carinskim nadzorom, te surađuje s mjerodavnim državnim i međunarodnim institucijama na sprečavanju nezakonite prodaje cigareta, koja nanosi goleme štete državnom proračunu, trgovini i nama proizvođačima", stoji u priopćenju
glasnogovornika TDR-a Predraga Grubića.
HUS-ovi čelnici rekli su pak da je Uprava TDR-a "stidljivo"
pregovarala s radnicima i tijekom četveromjesečne blokade bivšeg TDZ-a, a prošlog tjedna se prosvjednicima kao kompromis nudila mogućnost povlačenja izvanrednog otkaza i zbrinjavanje, ako mirno napuste pogon.
Voditelj zagrebačkog županijskog ureda HUS-a i predsjednik Novog sindikata Mario Iveković kritizirao je državne institucije, koje ne zanima raskrinkavanje korupcije i kriminala, te druge sindikate koji nisu pokazali dovoljno solidarnosti s kolegama.