Zdravko Bakarčić i njegov ljubimac Figo uživaju u rutinskoj šetnji. Ipak, svjesni su da je doba bezbrižnog njuškanja po travi završeno. 'Već ih ima. Već smo našli jednog i to odmah skinuli', kaže Zdravko.
Lijepo vrijeme na boravak u prirodi izmamilo je mnoge. Na malene napasti najčešće ni ne misle. Krpelja se najčešće možemo riješiti i sami. Valja samo znati kako.
'Krpelj se ulovi uz samu kožu i onda se okrene obrnuto od kazaljke na satu. To je vrlo važno jer krpelj ima svoja rilca i on se u biti ušarafi', pojasnio je dr. vet. med. Sanjin Polić.
A valja zaboraviti i na neke uvriježene metode poput kapanja ulja na krpelja. 'Kapljicom zatvorimo pore gdje on siše krv i on će izbaciti iz sline zarazu u organizam', kaže veterinar Polić.
Srećom, to se ne događa često. Kod ugriza posjet liječniku najčešće nije potreban osim u iznimnim slučajevima. 'Ako se nakon dan ili dva pojavi crvenilo koje se nakon toga još i dodatno širi možda je potrebna antibiotska terapija. No, i za to se svakako treba konzultirati s liječnikom', kazala je dr. Jasna Nekić, dežurna liječnica na Hitnom traktu KBC-a Rijeka.
No, najvažnije je krpelja na vrijeme uočiti. Kratak samopregled po dolasku iz prirode bit će dovoljan. U prirodi svakako valja uživati, no mala doza opreza nikada nije naodmet.