Ne čudi zato ni vijest da je austrijska motozajednica svoje članove nedavno upozorila da na hrvatskim prometnicama budu dodatno oprezni. Evo koje to dionice prednjače po opasnim mjestima. Jedan automobil s turistima završio je u 100 metara dubokoj provaliji na poluotoku Pelješcu između Trstenika i Dingača. Opasan zavoj crna je prometna točka i jutros bila kobna za jednu osobu, a troje je ozlijeđeno.
U Hrvatskoj je čak 360 opasnih mjesta na prometnicama. Najviše ih ima od Rijeke do Dubrovnika na jadranskoj magistrali, gotovo 70. Više od 30 ih je i na Ličkoj magistrali, a opasnosti vrebaju i na Podravskoj magistrali te na staroj cesti kroz Gorski Kotar. Vožnja ne smije biti opuštena ni na Pelješcu, otoku Hvaru kao i Zagorskoj magistrali. najprometniju zagorsku prometnicu već godinama nazivaju cestom smrti. Prije svega zbog slabe vidljivosti, loše infrastrukture i neodržavanja.
Crne točke donose crne brojke
Sve to dovodi do crnih brojki. Na prometnicama u Hrvatskoj u prvih šest mjeseci bilo je više od 20 tisuća nesreća, 8.008 osoba je ozlijeđeno, a 201 izgubila je život. Lani je ukupno bilo 548 stradalih u prometu. Stručnjaci smatraju imamo ceste koje ne opraštaju grešku vozača. 'Najveći dio u stradavanju odnose ceste,' rekao je Rajko Horvat s Fakulteta prometnih znanosti. Kad se neka nova cesta izgradi, onda s eštedi na najznačajnijoj stavci, a to je opremanje ceste sa sigurnosnim sustavima za praćenje i upravljanje prometom.
U policiji tvrde od 360 opasnih mjesta na njih 194 već je podizana razina sigurnijeg prolaska. 'Ostali su u postupku sanacije i već zavisno od dinamike kakve je, sva će ta mjesta biti sanirana,' rekao je Josip Mataja, voditelj Odsjeka za promet MUP-a. Problem je što zbog lošeg održavanja neprestano nastaju nova. Sve dok je tako, do najljepšeg mora putovat će se najopasnijim cestama.