Odmaranje u plićaku, plivanje ili jednostavno izležavanje na plaži... omiljene ljetne aktivnosti griju ugodne, ali i opasne zrake sunca koje mogu izazvati melanom.
Upozorenjima unatoč u 13 sati - plaža je puna! ''Još samo kratko smo na plaži, ali budući da nam je oblačno ne bojimo se sunca jer koristimo i kreme sa zaštitnim faktorom 50'', kaže Sanja iz Rijeke koju smo zatekli na plaži.
''Krema je najbitnija, kapica, ako smo vani, sunčamo se i to je to i uživamo. Treba iskoristiti ovo sunce'', smatra Nicol iz Rijeke koja je također bila na plaži u rizično doba dana.
Sunce je bolje izbjegavati između 10 i 17 sati, jer koža itekako pamti svaki trenutak neodgovornog izlaganja suncu.
''Tu prvenstveno mislimo na one maligne varijante kao maligni melanom kao najteži tumor kože'', rekla je Larrisa Prpić Massari, dermatologinja u KBC-u Rijeka.
Kobne se posljedice mogu spriječiti samopregledom. ''Ako primijetimo da se madež povećava, mijenja boju, tu se podrazumijeva da tamni ili gubi pigment ili pak se povećava bilo u širinu, bilo u visinu možemo pretpostaviti da se nešto događa'', objašnjava Prpić Massari.
Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj je od melanoma oboljelo 649 osoba i to više muškaraca nego žena. Od posljedica ove vrste karcinoma 2016. je umrlo 235 osoba. Zaštititi se treba i u hladu.
''Niti hlad suncobrana niti hlad automobilskog stakla nisu zaštita od UV zračenja. Dakle može se i izgorjeti i pocrniti u hladu suncobrana i isto tako kada nije potpun o sunčani dan'', rekla je Svjetlana Gašparović Babić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
I zato opreza nikad dosta! Naočale na oči, šešir na glavu i zaštitne kreme u torbu kako bi godišnji odmor ostao u lijepom sjećanju.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr