Najžešći je u kritikama bi Klub HNS-a, u ime kojega je Zlatko Koračević kazao kako činjenica da je Europska komisija 'zamrznula' 130 milijuna eura iz PHARE programa, a za pet milijuna eura smanjila sredstva iz programa IPA, pokazuje 'nerad, nesposobnost i nestručnost hrvatske administracije u provedi predpristupnih programa EU'.
'To je posljedica negativne kadrovske politike koja uvažava poslušne, a ne najbolje. Taj problem ne vide u Banskim dvorima, nego na njega moraju sugerirati birokrati iz Bruxellesa', poručio je Koračević.
Upozorio je da Hrvatskoj, nastavi li s 'aljkavošću i nesposobnošću', prijeti opasnost ne samo od financijskih gubitaka, već i da joj se blokira zatvaranje pregovaračkih poglavlja.
Danijel Mondekar (SDP) je Izvješću o korištenju predpristupnih programa pomoći za drugo polugodište 2007. zamjerio to što, kako je rekao, ne spominje sve probleme s kojima se administracija suočava, razloge blokade PHARE programa, te zašto je Hrvatska dobila mjerila iz Bruxellesa.
'O tome nema ništa, ispada da su nam mjerila pala s neba. Ignoriraju se problemi i sankcije s europske strane, a programi se taksativno navode kao trofeji', rekao je Mondekar.
Prigovorio je i što se, smatra, detaljna izvješća šalju u Bruxelles, dok Sabor dobiva 'šture izvještaje s nedovoljnim informacijama', uvjeren da bi detaljnije izvještavanje parlamenta o korištenju sredstava iz predpristupnih programa otklonilo dobar dio problema.
Oporbene je prozivke odbacio Dragan Kovačević, istaknuvši u ime Kluba HDZ-a kako je Hrvatska, u pogledu dobivanja akreditacija za predpristupne programe, taj posao obavila brže i bolje od tranzicijskih zemalja koje su danas članice EU.
'Državna je administracija pokazala zrelost i djelotvornost te stvorila pretpostavke za korištenje sredstava iz programa. Nema nikakvog razloga za defetizam i da si sami nabijamo neke komplekse', poručio je Kovačević.
Naglasio je da se novac iz predpristupnih fondova EU povlači uz strogo propisanu proceduru i protokole, da je riječ o obimnom poslu koji 'ne ide preko noći', dodavši kako se administracija i ubuduće mora dokazivati kako organizacijski i kadrovski spremna povući što više novca.
Damir Kajin (IDS) istaknuo je kako Hrvatska sama mora izgraditi povoljnu klimu za povlačenje 'europskog novca' - kvalitetno izraditi projekte i spriječiti svaku opstrukciju.
'Ne smije nam se dogoditi da nam netko za ništa nešto da, a da mi to ne uzmemo i ne iskoristimo za vlastite potrebe', poručio je Kajin, naglasivši kako bi javnost trebala znati tko sve u Hrvatskoj konkurira za novce iz EU, a kako bi se izbjeglo da se 'nekoga preferira, a nekoga marginalizira'.