Međunarodna banka u Baselu, kojoj je povjerena uloga posrednika, ne želi se miješati u dugogodišnji spor. Mojca joj ne zadaje toliko glavobolju, kao zemlja iz koje potječe ime njezine zečice. Od nekadašnje životne ušteđevine u Ljubljanskoj banci ostala je prazna lisnica. Odavno je prestala zbrajati koliko joj duguju. 'Da je jedna marka, jedan euro, bilo što. Ono što sam ti dala na čuvanje, da vratiš, da okrećeš, to mi i vrati!', kaže Zlatica Aras, jedna od oštećenih štediša Ljubljanske banke.
>> Josipović: Odbijenica iz Basela komplicira stvari
Da će njezin, ali i problem 135 tisuća hrvatskih štediša biti riješen, uvjeravalo se prije manje od mjesec dana na Kvarneru. Vrući krumpir hrvatska premijerka i njezin slovenski kolega, tada su prebacili na - Banku za međunarodna poravnanja u Baselu, a ona im vrlo brzo poslala odgovor. Ne žele posredovati u sporu sa Slovencima, jer nam ne mogu ponuditi ništa novo u odnosu na davno vođene i propale pregovore o sukcesiji.
Pahor zadovoljan
Za razliku od šefa diplomacije Gordana Jandrokovića, Jadranka Kosor, koja je pristala na takav dogovor i brzopotezno obećavala rješenje oko propale devizne štednje, danas o svemu šuti. No, Borutu Pahoru ovakvo stanje odgovara. 'Što se Slovenije tiče, sve je u redu, mi smo zadovoljni. Sve je onako kako smo i očekivali', istaknuo je Pahor.
Sloveniji se ni do sada nije žurilo. Govorili su da je riječ o sukcesijskom problemu, i da hrvatska strana svojim štedišama mora vratiti novac, želi li ukloniti rizik od blokade poglavlja o slobodnom kretanju kapitala. 'Mislim da gospođa Kosor zapravo nije imala pojma o čemu priča, sad tako to ispada. To je sve nešto, ajde vi tamo to riješite, a mi ćemo lijepo gledati prirodu i društvo, ali ne ide to tako', rekla nam je gospođa Aras.
'Slovenci muljaju!'
Za pravnog zastupnika hrvatskih štediša nema dvojbe, zna se tko mora isplatiti oštećene. 'Gospodin Pahor iznad sebe mora imati neku instituciju koja će mu reći 'Izvolite platiti!'. Slovenci idu na to da odugovlače, muljaju!', smatra Božidar Vukasović, pravni zastupnik štediša. Priča, prema nekim procjenama, teška oko 320 milijuna eura i stara gotovo 20 godina, ovime je ponovno na početku.
'Malo se stvar zakomplicirala, jer je postignut neki drugi dogovor između premijera, vjerojatno u najboljoj namjeri. Ovo je sad nova situacija i mislim da će iznova trebati prostudirati slučaj', naglasio je predsjednik Ivo Josipović. Dok baselska banka, koja je odbila Hrvatsku, državama upletenim u spor nudi svoje prostorije, u kojima za jednim stolom mogu nastaviti neformalne razgovore, štedišama, očito, ne preostaje ništa osim po tko zna koji put, tužiti i čekati.