Izgradnja ogranka prema Hrvatskoj uvjetovana je osiguravanjem novih potrošača, odnosno investiranjem Gazproma ili drugih ruskih kompanija u izgradnju plinskih termoelektrana.
'Onda će oni vjerojatno biti potencijalni kupac plina koji bi došao odvojkom. A mi smo potpuno otvoreni za tu opciju da primimo investitore koji će napraviti postrojenja koji troše plin i pomoći izgradnju odvojka Južni tok', rekao je Vrdoljak.
Podsjetimo, ministar Vrdoljak i predstavnici Plinacra najavili su novi investicijski ciklus vrijedan više od milijardu i 200 milijuna eura. Ključni projekti su izgradnja LNG terminala na Krku vrijednog više od 600 milijuna eura te popratnih plinovoda.
'Hrvatska može postati regionalni lider u području energetske sigurnosti'
Polovica novca, potvrdio je ministar, namaknut će se iz EU fondova, a prijavu projekta najavljuje za iduću godinu. Za ubrzanje projekta zalaže se i predsjednik Ivo Josipović. 'Očekujem da ćemo u ubrzanom postupku do 2019. najkasnije do 2020. imati izgrađeni terminal', rekao je Vrdoljak.
'Hrvatska može jako profitirati, posebice sada u ovim novim geostrateškim odnosima kada Hrvatska može postati energetska vrata jednog djela Europe i zato se Hrvatska tom projektu mora posvetiti. To nam je od velike koristi', rekao je predsjednik Ivo Josipović.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook