U današnjoj izjavi Matijević ističe kako kaznenu prijavu protiv Save Štrbca podnosi zato što "nadležna državna odvjetništva u
Republici Hrvatskoj nisu do danas pokrenula kazneni postupak protiv prijavljenog Save Štrbca, iako raspolažu s podatcima o njegovoj ulozi u počinjenju ratnih zločina od samog početka rata i srpske okupacije, kao i s podatcima o počinjenju svakog zločina".
Također tvrdi kako je Savo Štrbac predložen za svjedoka optužbe u sudskom postupku protiv hrvatskih generala Mirka Norca i Rahima Ademija, koji počinje u ponedjeljak na Županijskom sudu u Zagrebu, te kako "očekuje od nadležnih državnih odvjetništava kojima podnosi prijavu, da poduzmu najhitnije zakonske korake - pokretanje istražnog zahtjeva (protiv Štrbca) i određivanje pritvora".
"Savo Štrbac se u razdoblju od 1991. do 1995. uključio u oružanu pobunu dijela srpskog pučanstva na području Republike Hrvatske, s ciljem stvaranja 'velike Srbije', preuzevši jedno od vodećih mjesta u vladama tzv. republike srpske krajine, čiji su vođe bili osuđeni ratni zločinci pred sudom u Haagu, Milan Babić i Milan Martić", ističe odvjetnik Matijević.
Navodi i kako je Savo Štrbac, koji živi u Beogradu - po "naputcima (samoproglašene krajinske) vlade, čiji je bio istaknuti dužnosnik, na čitavom području koje je bilo okupirano, a protezalo se preko dijelova Zadarske, Šibensko-kninske, Ličko-senjske, Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije - odgovoran za provođenje prisilnog iseljavanja nesrpskog pučanstva, sustavno ubijanje, posebice Hrvata, pljačkanje, rušenje, te primjenjivanje najrazličitijih oblika zlostavljanja i zastrašivanja".
Posljedice takvog postupanja srpskih paravojnih postrojba "bile su više tisuća ubijenih civila i ratnih zarobljenika, te progon nekoliko desetaka tisuća civila", dodao je.
Također podsjeća kako su, uz ostalo, "počinjena masovna umorstva u Škabrnji, Baćinu, okolici Gospića, Plaškom i drugdje, a isto tako zlostavljani su i ubijani ratni zarobljenici u zatvorima u Glini, Kninu i Petrinji", te tvrdi da je "Savo Štrbac bio utemeljitelj i
organizator zatvora i logora u kojima je ubijano i zlostavljano
nesrpsko stanovništvo".
Odvjetnik Matijević naglašava kako "policijske uprave na tim
područjima (Republike Hrvatske) imaju razmjerno točne i pouzdane podatke o broju i identitetu osoba ubijenih u tim i drugim mjestima", koja su od 1991. do 1995. bila pod srpskom okupacijom.
Savo Štrbac na početku srpske agresije na Hrvatsku u ljeto 1991. bio je načelnik za obavještajne poslove pri "ratnom štabu teritorijalne obrane Benkovac", a kasnije je bio višegodišnji tajnik vlade okupacijske tvorevine u Republici Hrvatskoj, tzv. republike srpske krajine.
Nakon oslobađanja okupiranih hrvatskih područja i njihova vraćanja u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske, 1995., izbjegao je iz Hrvatske.
Štrbac je direktor srpskog Informacijsko dokumentacijskog centra "Veritas" u Beogradu, te prema pisanju medija, aktivni suradnik Tužiteljstva Haaškoga suda koji je odigrao veliku ulogu u pripremanju optužnica protiv hrvatskih generala pred Haaškim sudom.
Također prema pisanju medija, Savo Štrbac je na temelju Zakona o oprostu bio aboliran za oružanu pobunu protiv Republike Hrvatske.