Novi zakon, nova pravila

Odsad za legalizaciju svinjaca i kokošinjaca ne treba bogatstvo

Slika nije dostupna
U Slavoniji nema seoskog imanja u čijem dvorištu ne stoji barem jedna pušnica ili kokošinjac.

Na njih je zakon o gradnji gledao jednako kako i na luksuzne apartmane na moru, pa je za legalizaciju kokošinjca trebalo izdvojiti i do dvadeset tisuća kuna. To je sada promijenjeno. Za takvu vrstu objekata trebat će platiti oko 1000 kuna, a za staje i svinjce oko pet tisuća - i to na rate.

>> Pogledajte što u Stobreču misle o legalizaciji bespravne gradnje

Krave Rade Vidića žive u ilegalnoj staji. Njihov vlasnik o legalizaciji do sada nije ni razmišljao. "Najviše su financijski razlozi, pošto ovo dosad je bilo preskupo", kaže on.

Josip Pranjić htio je platiti sve dozvole za gradnju spremišta za strojeve, ali država je bila prespora. "Da smo čekali te papire da budu gotovi ni dan danas ne bi to ni počeli raditi", ističe Pranjić.

Radinu staju i Josipovo spremište stari zakon gledao je jednako kao i apartman na moru, pa bi za legalizaciju samo državi morali platiti i do dvadeset tisuća kuna. Sada je procedura puno jednostavnija. "Mi sad razlikujemo građevine pa kad je riječ o poljoprivrednim objektima do 1.000 kvadrata potreban je samo geodetski snimak, treba snimka izvedenog stanja, podnese se zahtjev", pojasnila je Ana Mrak-Taritaš, zamjenica ministra graditeljstva.

Osim manje papira, za legalizaciju će trebati i manje novca. "Kretat će se između pet i šest tisuća kuna. Dajemo mogućnost da se to plaća na pet godina i 60 rata", dodala je zamjenica ministra. Mnogi Slavonci neće morati ni to platiti jer su većina ilegalnih objekata na istoku Hrvatske pušnice i kokošinjci. Njih će biti još lakše legalizirati.

"Samo ucrta pozicije na kopiju katastarskog plana, to može ucrtati sam investitor i plaća jednokratnu naknadu od 1.000 kuna", ističe Taritaš. Mala je to cijena ako se uzme u obzir da s ilegalnim objektima hrvatski seljaci u Europsku uniju ne mogu. "Bez završetka legalizacije ja nemam uvjete za pristupe europskim fondovima", kaže Josip.

Kada uđemo u uniju, s ilegalnim objektima, Josip i Rade neće imati pravo ni na poticaje. Ako ne žele ostati bez njih, u legalizaciju moraju krenuti do sljedećeg ljeta.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.