Ročište za Kamensko

Obrani u 'kobiljem mlijeku' zasmetala tužiteljica

Slika nije dostupna
Bivši čelnici propalog tekstilnog diva Kamensko terete se za nenamjensko trošenje 14 milijuna kuna

Obrana u slučaju "kobilje mlijeko" u kojem su zbog nenamjenskog trošenja 14 milijuna kuna, među ostalima, optuženi bivši šef Fonda za razvoj i zapošljavanje Petar Tonković te trojica čelnika propale tekstilne tvrtke "Kamensko" danas je zatražila izuzeće tužiteljice zbog čega je odgođeno pripremno ročište na kojem se trebao odrediti datum početka ovog suđenja.

Odvjetnica Višnja Drenški Lasan zatražila je izuzeće zamjenice zagrebačkog županijskog državnog odvjetnika, jer smatra da kao predstavnica optužbe nije smjela sudjelovati u bilo kakvim ranijim radnjama u ovom slučaju. Situacija je, smatra obrana, identična kao kod sudaca koji ne smiju suditi ili biti članovi vijeća ukoliko su ranije na bilo koji način radili na konkretnom slučaju.

Pripremno ročište je zbog toga odgođeno, a novo će se zakazati tek kada glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan odluči o izuzeću.

Uz Tonkovića i čelnike "Kamenskog" Antuna Crlenjaka, Davor Vlajčevića i Damira Rihtarića optužnica je u ovom slučaju podignuta i protiv bivšeg direktora u Hrvatskoj poštanskoj banci (HPB) Ivana Sablje te tvrtke "Eko Grad". Tereti ih se za zlouporabu položaja i ovlasti te poticanje i pomaganja u tim zlouporabama.

Tonković je, prema tvrdnjama tužiteljstva, na nagovor Crlenjaka i Vlajčevića 2008. odobrio isplatu 14 milijuna kuna njihovoj tvrtki "Eko Gradu". Tu tvrtku osnovao je Vlajčević, direktor joj je bio Crljenjak, a obojica su tada bili u Nadzornom odboru "Kamenskog".

Nekdašnjeg direktora za velika poduzeća i javni sektor u HPB-u Sablju tereti se da je znao da odluka o odobrenju kredita nije na snazi, ali je u dogovoru s Tonkovićem i uz njegove pisane suglasnosti ipak isplatio zajam "Eko Gradu". No, ta vukovarska tvrtka novac nije iskoristila kao obrtna sredstva za izgradnju zgrade za konje i kupnju kobila, već ih je potrošila nenamjenski.

Radnice Kamenskog predale zahtjev, traže novčanu naknadu

U tužiteljstvu smatraju da je novac raznim fiktivnim ugovorima u konačnici doznačen tvrtki "Vilinske poljane" iz Donje Stubice, kojoj je direktor bio Vlajčević, a koja je s "Eko Gradom" imala ugovor u poslovnoj suradnji u realizaciji projekta farme. Vlajčevića se tereti da je sredstva nenamjenski trošio za plaćanje svojih obveza i davanja pozajmica trećim osobama, među ostalim i "Kamenskom" u kojemu je on tada bio član, a Crlenjak predsjednik Nadzornog odbora.

Bivši direktor "Kamenskog" Rihtarić optužen je, pak, da je u rujnu 2008. s ginekološkom ordinacijom Tonkovićeve majke sklopio ugovor o pružanju usluga sistematskih pregleda za radnice "Kamenskog", iako je znao da je ordinacija ovlaštena isključivo za pružanje ginekoloških usluga. Kako "Kamensko" nije imalo 520 tisuća kuna za isplatu ugovorenog iznosa, Rihtarić je uzeo dva zajma od po 260 tisuća kuna od tvrtke "Ars Projekt" koju su osnovale "Vilinske poljane", a riječ je o novcu koji potječe od zajma Fonda za razvoj i zapošljavanje.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook