Neevidentirana potraživanja

Hrvatska godišnje od turističke pristojbe gubi 200 do 300 milijuna kuna

Slika nije dostupna
'Nalazi revizije turističkih zajednica u 2012. sramota su za Hrvatsku. Da je netko u bilo kojoj privatnoj ili državnoj tvrtci propustio evidentirati tolike obveze, završio bi u Remetincu', kazao je Goran Marić (HDZ).

Članovi saborskog Odbora za financije istaknuli su danas da je nužno mijenjati zakonsku regulativu vezanu uz naplatu turističke pristojbe i članarine u HTZ-u, upozorivši da se kroz neevidentirana potraživanja godišnje gubi između 200 i 300 milijuna kuna.

'Nalazi revizije turističkih zajednica u 2012. sramota su za Hrvatsku. Da je netko u bilo kojoj privatnoj ili državnoj tvrtci propustio evidentirati tolike obveze, završio bi u Remetincu zbog namjernog umanjivanja porezne osnovice', naglasio je HDZ-ov zastupnik Goran Marić.

Ocijenio je da 'uvijek isti ljudi ponavljaju iste propuste' te zatražio da se takvim turističkim zajednicama ubuduće ne daje uvjetno, nego negativno mišljenje.

SDP-ova Nadica Jelaš upozorava, međutim, da turističke zajednice nisu jedini krivac za neevidentirana potraživanja te da dio krivnje snosi Porezna uprava, koja naplaćuje pristojbe i članarinu, a turističkim zajednicama često ne šalje popis obveznika.


Strka u HTZ-u neposredno pred sezonu!

Jelaš je suglasna da su promjene u sustavu nužne, a nejasno joj je zašto se u sustavu turističkih zajednica isplaćuju visoke plaće.

Najviša isplaćena bruto plaća u HTZ-u 2012. je iznosila više od 47 tisuća kuna, dok je u Turističkoj zajednici Grada Zagreba to bilo više od 37 tisuća kuna, upozorila je Jelaš.

'Pitanje je jesu li baš potrebne tolike plaće i jesu li doista i zaslužene', dodala je. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme